Reconsidering the modern ruin as a trigger of creative process in heritage conservation: Varosha as an urban lab
Kültürel mirası korumada yaratıcı sürecin tetikleyicisi olarak modern harabenin yeniden düşünülmesi: Bir kentsel laboratuvar olarak kapalı Maraş
  1. Tez No: 1009544
  2. Yazar: TUĞBA KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Fiziksel çevrede bozulma, eskime ve yıkım kaçınılmazdır ve fiziksel bütünlüğün kaybı genellikle değer kaybıyla ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle, kültürel mirası koruma alanında harabe çoğu zaman negatif çağrışımları olan bir kavram olarak yer almaktadır. Koruma alanının genişleyen bağlamında harabe, zamansal derinliği ve maddi çürümeyi yansıtan kritik bir miras nesnesi olarak ortaya çıkmaktadır. Harabe kavramı çeşitli yönleriyle tartışılmış olsa da, modern harabe henüz kültürel mirası koruma bağlamında yerini bulamamıştır. Bununla birlikte, koruma kaygılarıyla yönlendirilen veya yönlendirilmeyen çeşitli tasarım müdahaleleri, modern harabenin farklı çözümlerin ortaya çıkmasını tetiklediğini göstermektedir. Bu çalışma, koruma alanındaki değişime genel bir bakış sunarak ve ortaya çıkan alternatif yaklaşımlardan yararlanarak, modern harabelere yönelik yaratıcı müdahale süreçlerini incelemektedir. Bir matris aracılığıyla, bu süreci etkileyen harabe özelliklerini, koruma parametrelerini ve müdahale önceliklerini belirlemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma ortaya çıkan tepkileri tanımlamakta ve modern harabelere yönelik müdahalelerin yeni bir kavramsal tanımlamasını önermektedir. Bu çalışma, modern harabeye yönelik tasarım müdahalelerine dair çeşitli örnekler içeren bir atlas oluşturarak teorik ve yöntemsel tartışmasını temellendirmekte ve örneklendirmektedir. Bu bağlamda, ilginç bir modern harabe manzarası sergileyen Kapalı Maraş örneğini, oluşturulan matris aracılığıyla bir kentsel laboratuvar olarak incelemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, modern harabeyi yaratıcı süreçlerin bir tetikleyicisi olarak yeniden kavramsallaştırarak, onu bir miras nesnesi olarak ve kültürel mirası korumayı da yaratıcı bir tasarım pratiği olarak daha geniş bir çerçeve içinde yeniden konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Decay, obsolescence, and ruination are inevitable in the physical environment. Loss of material integrity is often associated with loss of values. Therefore, ruin often lies in the negative realms of conservation. Within the expanded context of the field, ruin emerges as a critical heritage object reflecting temporal depth and material decay. Despite the concept of ruin has been discussed with certain aspects, the modern ruin still hasn't found its place in the context of conservation. However, variety of design interventions, whether driven by conservation concerns or not, demonstrate that the modern ruin has triggered the emergence of diverse solutions. Offering an overview of the paradigm shift in the field and drawing on the emerging alternative approaches, this study explores creative intervention processes to the modern ruin. Through a matrix, this study identifies the ruin characteristics, conservation parameters, and intervention priorities that influence this process. As a result, this study reveals the resulting reactions and proposes a new conceptual identification of interventions to the modern ruin. This study grounds and exemplifies its theoretical and methodological discussion by forming an atlas with variety of cases of design interventions. In this respect, this study explores the case of Varosha, exhibiting an interesting case of a modern ruin landscape, as an urban lab through the created matrix. Ultimately, this study repositions the modern ruin as a heritage object and conservation as a creative design practice within a broader framework, by reconceptualizing the modern ruin as a trigger of creative processes in heritage conservation.