Analysis of the probability of very large packet delays in mobile and wireless systems
Mobil ve kablosuz sistemlerde çok büyük paket gecikmelerinin olasılığının analizi
  1. Tez No: 1009546
  2. Yazar: RAMAZAN ENİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. JOHN SCHORMANS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
Özet
İnternetin gelişimi ve teknolojinin genişlemesiyle birlikte, hizmet sağlayıcılar için son kullanıcılara daha iyi bir Hizmet Kalitesi (QoS) ve Deneyim Kalitesi (QoE) sunmak giderek daha önemli hale gelmiştir. Gerçek zamanlı hizmetler üzerinde çalışan mühendisler için gecikmelerin analizi ve kontrol edilmesi, hizmetlerin verimliliğini artırmak açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu tez kapsamında, M/D/1 ve NOn-Off/D/1 olmak üzere iki farklı kuyruk modeli tasarlanmış ve analiz edilmiştir. M/D/1 modeli temel bir kuyruk modeli olarak ele alınırken, NOn-Off/D/1 modeli ise daha gerçekçi bir trafik modeli sunmaktadır. Her iki model için geçerlilik testleri yapılmış ve sonuçlar bilinen teorik verilerle karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçlarına göre, sistemdeki yük arttıkça gecikmenin önemli ölçüde yükseldiği görülmüştür. Özellikle yük %90 ve üzerine çıktığında, paket gecikmelerinin dramatik şekilde arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, N*On-Off/D/1 modeli için yapılan analizlerde, gecikme dağılımının lognormal bir yapıya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu gözlem, Kolmogorov-Smirnov (KS) testi ile doğrulanmış ve simülasyon sonuçlarının lognormal dağılıma büyük ölçüde uyduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, MATLAB ile oluşturulan bu modeller, gerçek dünya ağ gecikmelerini analiz etmek için uygun ve güvenilir bir yapı sunmaktadır. Elde edilen bulgular, hizmet sağlayıcılar ve son kullanıcılar için daha verimli ağ sistemleri geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of the Internet and technological growth, ensuring high Quality of Service (QoS) and Quality of Experience (QoE) has become essential for service providers. One of the critical factors affecting real-time services is delay, which significantly impacts user experience. Understanding the nature of delay and developing models to analyze it can lead to improvements in network efficiency. This study investigates delay in mobile and wireless networks using two queue models: M/D/1 and N*On-Off/D/1. The M/D/1 model is a basic queuing model where arrivals follow a Poisson process, service times are deterministic, and there is a single server. The N*On-Off/D/1 model, on the other hand, is designed to simulate bursty traffic patterns more accurately by incorporating multiple sources that switch between“on”and“off”states. Validation tests, including queue state analysis, Decay Rate (DR) analysis, and Burst Scale Decay Rate (BSDR) analysis, were conducted for both models. The results were compared with theoretical expectations. The N*On-Off/D/1 model exhibited delay distributions similar to a lognormal distribution, a characteristic often observed in real-world network delays. To confirm this, a Kolmogorov–Smirnov (KS) test was performed, revealing a strong similarity between the simulated delay distribution and the lognormal distribution. The models were implemented and simulated using MATLAB, demonstrating their ability to represent real-world network behaviors effectively. The findings suggest that accurately modeling delay can help network engineers optimize QoS and improve end-user experience. Future work could explore models with finite buffer sizes to analyze packet loss and priority-based queuing to better simulate real-world network conditions.