Kampüs ve civarında yetişen makromantarlar üzerine taksonomik bir araştırmanın eğitim açısından değerlendirilmesi
EVALUATION OF A TAXONOMIC STUDY ON MACROFUNGI GROWING ON AND AROUND THE CAMPUS FROM AN EDUCATIONAL PERSPECTIVE
- Tez No: 1009563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 2023-2025 yıllarında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü ve yakın çevresinde toplanan makromantarlar, A ve B ortaokulundaki öğrencilere yönelik anket-bilgilendirme seminerleri verilerek bu türlerin eğitimi açısından değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında elde edilen makromantar örneklerinin doğal ortamlarında fotoğrafları çekilmiş, ayrıca örneklere ait morfolojik ve ekolojik özellikler kayıt altına alınmıştır. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda adlandırılan örneklerin pezizomycetes ve agaricomycetes sınıflarına ait 5 takım, 20 familya, 38 cins içinde dağılım gösteren toplam 75 tür olduğu saptanmıştır. Bunlarda 38'i yenebilen, 28'i yenmeyen ve 9'u ise toksiktir. Adlandırılması yapılan makromantar türlerinin sistematikleri, askokarp ve bazidiyokarp fotoğrafları, yenilebilme durumları, yayılış ve diğer özellikleri de kaydedilmiştir. Çalışmanın eğitim boyutu kapsamında A ve B Ortaokulu'nda öğrencilere yönelik anket ve bilgilendirme seminerleri düzenlenmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası uygulanan anket sonuçlarına göre öğrencilerin makromantarlar hakkında bilgi düzeylerinde artış olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüs alanı ve çevresinde makromantar çeşitleri açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermiş ve aynı zamanda makromantarların çevre ve biyoloji eğitiminde etkili bir eğitim materyali olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study evaluated macrofungi collected from the Van Yüzüncü Yıl University campus and its surroundings between 2023 and 2025, and conducted surveys and information seminars for students at A and B secondary schools to assess their educational value. Photographs of macrofungi specimens were taken in their natural habitats, and their morphological and ecological characteristics were recorded. Field and laboratory studies revealed a total of 75 species belonging to the classes Pezizomycetes and Agaricomycetes, distributed across 5 orders, 20 families, and 38 genera. Of these, 38 are edible, 28 are inedible, and 9 are toxic. The systematics, ascocarp and basidiocarp photographs, edibility status, distribution, and other characteristics of the named macrofungi species were also recorded. As part of the educational aspect of the study, surveys and information seminars were conducted for students at A and B secondary schools. According to the results of surveys conducted before and after the training, it was determined that students' knowledge levels about macrofungi increased. In conclusion, this study has shown that Van Yüzüncü Yıl University Campus area and its surroundings have significant potential in terms of macrofungus species, and also revealed that macrofungi can be used as an effective educational material in environmental and biology education.