From a building to a settlement: Modern public spaces of Ankara University Faculty of Language and History-Geography, 1930s-1970s
Bir binadan yerleşkeye: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin modern kamusal mekânları, 1930lar-1970ler
  1. Tez No: 1009585
  2. Yazar: SABAHAT SELCAN DÖKMEN AYKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin geniş çaplı modernleşme serüveninin bir örneği olarak Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin (DTCF) mimari ve toplumsal dönüşümünü incelemektedir. Araştırma, iki tarihi dönem arasında köprü kurmaktadır: Erken Cumhuriyet Dönemi (1923–1950) ve Savaş Sonrası Dönem (1950–1980). Bruno Taut'un 1930'larda tasarladığı ana binanın oluşumu ile Ersen Gömleksizoğlu'nun 1960'larda tasarladığı ek binalarla büyüyerek yerleşkeye dönüşümünün detaylı bir tarihsel dökümünü vererek, fakültenin kamusallığının, değişen dönemlerin kentsel ve mimari olduğu kadar politik ve ekonomik bağlamlarında devletin idealize edilmiş pedagojik bir aracından karmaşık bir öğrenci kalesine nasıl evrildiğini analiz etmektedir. DTCF mekânlarının tasarım, inşa ve kullanım süreçlerini, ulus inşası ve modernleşme ile uluslararasılaşma ve kalkınma süreçlerinin tanımladığı siyasi, ekonomik ve eğitsel bağlamlarla ilişkilendirerek inceleyen bu çalışma, mimariyi hem biçim ile deneyim hem de ideoloji ile pratik arasındaki müzakere üzerinden değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı, literatürde övgüyle bahsedilen ana binanın yanı sıra fakültenin ek binalarıyla dış ve iç mekânlarının yazılmamış anlatılarını da belgeleyerek, kurumun değişen modern kamusal kimliğini, sadece mekânlarının kentsel ve mimari özelliklerine değil, aynı zamanda içlerinde gerçekleşen toplumsal etkileşimler ve iletişimlere referansla anlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the architectural and social transformation of Ankara University's Faculty of Language and History-Geography (DTCF) as a case of Turkey's broader modernisation process. It bridges two historical eras: the Early Republican Period (1930s–1940s) and the Post-War Period (1950s–1970s). By providing a detailed historical account of the formation of the main building of the faculty designed by German architect Bruno Taut in the 1930s, and the transformation by its enlargement as a settlement with the annexed buildings designed by Turkish architect Ersen Gömleksizoğlu in the 1960s, the research analyses how the faculty's publicness evolved from an idealised pedagogical tool of the state into a complex inner fortress of students, shaped by the changing political, and economic as well as urban and architectural contexts of the related periods. Examining the design, construction, and use of the spaces of DTCF in relation to the political, economic and educational contexts of the related periods defined by the processes of nation-building and modernisation, and internationalisation and development respectively, the study evaluates architecture as a site of negotiation between ideology and practice as well as forms and experiences. Documenting the unwritten narratives of the faculty's annexes and outer and interior spaces, together with its main building celebrated in literature, the aim of the study is to understand the changing modern public identity of this institution in reference to not only the urban and architectural characteristics of its spaces but also to the social interactions and networking that occurred within them.