THY uçuşlarında gösterilen tanıtım videolarında kültürel temsillerin ve marka mesajlarının içerik analizi (2015-2025)
A content analysis of cultural representations and brand messages in promotional videos shown on Turkish Airlines Flight (2015-2025)
- Tez No: 1009625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Reklamcılık, Civil Aviation, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, havayolu şirketlerini yalnızca ulaşım hizmeti sunan ticari kuruluşlar olmaktan çıkarıp, ülkelerinin kültürel değerlerini ve ulus imajını dünyaya aktaran“kültürel elçiler”haline getirmiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin bayrak taşıyıcı havayolu olan Türk Hava Yolları'nın (THY) 2015–2025 yılları arasında yayımlanan tanıtım videolarını, kültürel temsiller ve marka mesajları bağlamında içerik analizi yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, THY'nin marka iletişim stratejisinin on yıllık süreçteki evrimini, ulusal ve küresel kimlik unsurlarını nasıl birleştirdiğini ve hangi temaları ön plana çıkardığını analiz etmektedir. Nitel araştırma desenine dayanan çalışmada, amaçlı örnekleme ile seçilen videolar tematik olarak incelenmiştir. Bulgular, THY'nin ilk yıllarda (2015-2016)“Vazgeçme”ve“Şimdi Ne Güzeldir”gibi videolarla aile, dayanışma, memleket özlemi gibi temalar üzerinden ulusal gurur ve aidiyet mesajlarına odaklandığını göstermektedir. İlerleyen dönemde (2017-2021) ise“Go Beyond”,“#StepOnEarth”ve“Pangea”gibi yapımlarla evrensel keşif, küresel bağlantı ve insanları birleştirme gibi temaları işleyerek markanın global hizmet vurgusunu güçlendirdiği tespit edilmiştir. Son yıllarda (2022-2025) yayımlanan videolarda ise markanın, Türkiye'nin kültürel ve tarihi mirasını (“A Timeless Adventure with Every Flight”) ve Avrupa'daki liderlik iddiasını (“Avrupa'nın En İyisi”) küresel hizmet kalitesiyle sentezleyerek daha bütüncül bir strateji benimsediği görülmektedir. Çalışma, THY'nin tanıtım videoları aracılığıyla Türkiye'nin ulus markalaşmasına nasıl katkı sağladığını ve kendisini kültürel bir elçi olarak nasıl konumlandırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization has transformed airline companies from mere commercial transportation providers into“cultural ambassadors”that convey their countries' cultural values and national image to the world. This study aims to analyze the promotional videos published by Turkish Airlines (THY), Turkey's flag carrier, between 2015 and 2025 through content analysis, focusing on cultural representations and brand messages. The research examines the evolution of THY's brand communication strategy over a decade, how it combines national and global identity elements, and which themes it prioritizes. Based on a qualitative research design, videos selected through purposive sampling were thematically analyzed. Findings indicate that in the initial years (2015-2016), with videos like“Vazgeçme”(Don't Give Up) and“Şimdi Ne Güzeldir”(How Beautiful It Is Now), THY focused on messages of national pride and belonging through themes such as family, solidarity, and longing for one's homeland. In the subsequent period (2017-2021), it was determined that the brand strengthened its emphasis on global service by addressing themes of universal exploration, global connectivity, and uniting people in productions like“Go Beyond,”“#StepOnEarth,”and“Pangea”. In recent years (2022-2025), it is observed that the brand has adopted a more integrated strategy by synthesizing Turkey's cultural and historical heritage (“A Timeless Adventure with Every Flight”) and its claim to leadership in Europe (“The Best in Europe”) with its global service quality. The study reveals how THY contributes to Turkey's nation-branding and positions itself as a cultural ambassador through its promotional videos.