Turkish Airlines as a soft power tool in the context of Turkish foreign policy
Türk dış politikası çerçevesinde bir yumuşak güç aracı olarak Türk Hava Yolları
- Tez No: 342218
- Danışmanlar: PROF. AYDIN BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin amacı Türk Hava Yolları ve Türk dış politikası arasındaki yakın ilişkiyi göstermektir. Çalışma sonucunda görülmüştür ki tarihten bu yana ulusal havayolu olarak THY her zaman Türk dış politikasındaki gelişmelerden etkilenmektedir. Ancak, 1980'lerden itibaren THY Türkiye'nin yeni ülkelere, bölgelere ve kıtalara olan dış politika açılımlarında açıkça bir araç olarak kullanılmaktadır.Ayrıca THY özelleştirilmiş olmasına rağmen, Türkiye devleti karar verme sürecinde son derece etkili bir konumdadır. Türkiye devletinin THY üzerindeki etkisi özellikle dış politika alanında kendini göstermektedir. Bu bağlamda, Ortadoğu özelinde THY Türk dış politikasının iki ana ayağı olan bölgedeki ülkelerle karşılıklı vizelerin kaldırılması ve serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması politikasıyla paralel hareket etmektedir. THY ayrıca Türkiye'nin önemli bir aracı olarak Afrika kıtasına olan açılımını uçuşlarına ek olarak insani yardım yoluyla da desteklemektedir. THY Soğuk Savaş sonrası Türkiye'nin Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanan ülkelerle olan ilişkilerine ve Balkanlarda Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel potansiyeline olumlu katkı sağlamaktadır. THY'nin bu bölgelerde Türk dış politikasına paralel bir şekildeki varlığı Türkiye'nin yabancı kamuoyu düzeyindeki cazibesini artırmaktadır. Bu yüzden ulusal havayolu şirketi olarak THY Türkiye'nin imajını ve diğer ülkelerin davranışlarını kendi istekleri doğrultusunda etkileyebilme kabiliyetine olumlu katkı yapan bir yumuşak güç aracı haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to demonstrate the close relationship between Turkish Airlines and Turkish foreign policy. Overall, it is found that Turkish Airlines as a national airline company has always been affected by the developments in Turkish foreign policy in history. However, since the 1980s Turkish Airlines has been openly used by Turkey as a foreign policy tool to facilitate its opening up to new countries, regions and continents. It is also suggested that despite the privatization of Turkish Airlines, the Turkish state is still very influential in the decision-making process that manifests itself in the area of foreign policy. In that sense, Turkish Airlines acts in accordance with the two main pillars of Turkey in the Middle East, which are establishing visa free travel and signing free trade agreements with the countries in the region. Furthermore, Turkish Airlines is a major tool of Turkey?s opening to the African continent not only with its flights but also its contribution to humanitarian aid. In the former Soviet Union and the Balkans, Turkish Airlines contributes to Turkey?s political, economic and cultural potential to develop close ties with the countries that declared their independence in the post-Cold War period. The involvement of Turkish Airlines in those regions parallel to the developments in Turkish foreign policy adds up to Turkey?s attraction in the minds of foreign people. Hence, Turkish Airlines as a national airline company has become a soft power tool that promotes Turkey?s image and the ability to influence the behavior of others to get the outcomes that it desires.