Devlet dışı aktörler ile mücadelede kuvvet kullanımı ve uluslararası hukukun araçsallaştırılması
The use of force in opposing non-state actors and the instrumentalization of international law
  1. Tez No: 1009626
  2. Yazar: HARUN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA AYDIN OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uluslararası hukukun özellikle kuvvet kullanımı ekseninde nasıl bir“siyasal araç”haline dönüştüğünü ve küresel adalet tasavvurunu nasıl aşındırdığını derinlemesine analiz etmektedir. Metnin merkezinde, hukukun teknik alanlardaki işlevselliğine rağmen, yüksek siyaset alanlarında sergilediği kırılganlık ve bu kırılganlığın egemen güçlerce bir araç olarak kullanılması yer almaktadır. Ana akım kuramların aksine hukuk ve siyaset arasındaki ontolojik ayrımı reddeden eleştirel hukuk çalışmaları, bu iki disiplinin birbirini sürekli yeniden üreten bir etkileşim içinde olduğunu savunmaktadır. Hukuku siyasetten arındırma çabası, yapısal sorunları çözmek yerine onları daha da kronikleştirmekte; hukuku, siyasi kararların meşrulaştırıldığı bir retorik alana hapsetmektedir. Bu bağlamda araçsallaştırma, yalnızca bir sapma değil, mevcut sistemin işleyiş biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihsel perspektif; sömürgecilikten küreselleşmeye kadar uzanan süreçte uluslararası hukukun, güçlü devletlerin egemenlik iddialarını ve hegemonik hedeflerini yasallaştırma aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Sömürge sonrası dönemde dahi hukukun dili ve yapısı, büyük güçlerin ekonomik ve siyasi çıkarlarını koruyacak şekilde manipüle edilmiştir. Bu durumun meydana geldiği en belirgin alan ise kuvvet kullanımına dair söylemlerdir. Bu bağlamda tezde, söz konusu araçsallaştırma kavramının kuvvet kullanımı retoriklerine nasıl yansıdığı, özellikle muhatabın bir devlet dışı aktör olduğunda ne gibi farklılıkların söz konusu olduğuna dikkat edilerek siyaset söylemlerinde hukuk kavramlarının bir analizi gerçekleştirilmiş ve uluslararası hukukun işlevselliği adına ne gibi önlemler alınabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a profound analysis of how international law, particularly along the axis of the use of force, has transformed into a“political tool”and how this evolution has eroded the global conception of justice. At the core of the text lies the inherent fragility international law exhibits in high-stakes political arenas -despite its relative functionality in technical fields -and the strategic exploitation of this vulnerability by sovereign powers. Contrary to mainstream theories, Critical Legal Studies (CLS), which rejects the ontological separation between law and politics, argues that these two disciplines are in a state of constant mutual reproduction. The attempt to insulate law from politics, rather than resolving structural problems, serves only to chronicize them; it confines law to a rhetorical space where political decisions are merely legitimized. In this context, instrumentalization emerges not as a mere deviation, but as the very mode of operation of the current international system. From a historical perspective, the trajectory spanning from colonialism to globalization reveals that international law has consistently served as a mechanism to legalize the sovereignty claims and hegemonic objectives of powerful states. Even in the post-colonial era, the language and architecture of law have been manipulated to safeguard the economic and strategic interests of great powers. The most prominent manifestation of this phenomenon is found in discourses regarding the use of force. Within this framework, the thesis analyzes legal concepts within political discourses, specifically examining how the rhetoric of instrumentalization reflects in use-of-force justifications. It pays particular attention to the shifts in discourse when the interlocutor is a non-state actor and concludes by discussing potential measures to restore and maintain the functional integrity of international law.