Anonim ortaklıklarda bağımsız yönetim kurulu üyeliği
Independent board membership in joint-stock companies
  1. Tez No: 1009660
  2. Yazar: CAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada anonim ortaklıklarda bağımsız yönetim kurulu üyeliği incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, yakın sayılabilecek tarihlerde hukukumuza giren bu kavramın önce tanımı yapılmış, sonra ise ortaya çıkmasını sağlayan faktörler incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise öncelikle bu kavramın hukukumuza yerleşimi incelenmiştir. Sonrasında ise nitelikleri, seçimi, işlevleri ve nihayet hukuki sorumluluğu incelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, independent boards membership is examined. In the first part of our study firstly the definition of this term, that entered our law recently, was made and then the factors that led to its emergence were examined. In the last part of our study, firstly, the integration of this term in our law has been examined. Afterwards, the qualifications, selection, function and finally civil liability were examined and the study was completed.