Aigai'daki kültler
The cults of Aigai
  1. Tez No: 1009678
  2. Yazar: ZİLAN DİLAN NAZLICAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Aigai'daki kültlerin varlığını, kutsal alan dağılımlarını ve kent yaşantısı içinde ne durumda olduğunu arkeolojik veriler doğrultusunda açıklamak ve değerlendirmektir. Bu bağlamda mimari kalıntılar, epigrafik belgeler, figürinler ve nümizmatik eserler birlikte ele alınarak incelenmiştir. Aigai ölçeğinde kült çalışması şu ana kadar literatürde Aiolis kültlerini Kaya, 2019 yılındaki çalışmasında ele almıştır. Daha çok kutsal alanların üzerinde yoğunlaşan bu çalışmanın ne kadar genişletebileceğine olan merakım doğrultusunda ele alabildiğim tüm buluntular üzerinden Aigai'daki kült varlığı, görünümünü ele almaya çalıştım. Dönemlerin siyasal ve ekonomik durumları özellikle göz önüne alınarak eserler incelenmiş ve tarihsel gelişimle birlikte bir anlatı sunulmaya çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde Aigai'ın tarihçesi kült bağlamı üzerinden yorumlanarak anlatılmaya çalışılmıştır. Kentin“Parlak Dönemi”olarak adlandırılan Hellenistik Dönem'deki yenilenme ve dönüşümlerin kült üzerindeki etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise tezin ismi olan“Aigai'daki Kültler”başlığı altında kentte görülen tanrı/tanrıçalara ait bölümler altında kült varlıkları, tapınımları, kentte hangi buluntular üzerinden gördüğümüz işlenmiştir. Tüm sikkeler bir başlık altında yoruma oturtulmuş ve sikkelerin kült üzerindeki etkisi ya da kültlerin sikkeler üzerindeki etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain and evaluate, on the basis of archaeological evidence, the presence of cults at Aigai, the spatial distribution of sacred areas, and the ways in which these cults functioned within the life of the city. In this context, architectural remains, epigraphic documents, figurines, and numismatic material have been examined together. To date, cult studies at the scale of Aigai have been addressed in the literature primarily through Kaya's (2019) work on the cults of Aiolis, which focuses largely on sanctuaries. Motivated by my interest in how far such a framework could be expanded, I sought to discuss the presence and visibility of cult activity at Aigai through all the categories of material evidence that I was able to include. The finds were assessed with particular attention to the political and economic conditions of their respective periods, and an interpretative narrative was developed in relation to broader historical developments. In the first chapter of the thesis, the history of Aigai is presented through a cultbased perspective. Special emphasis is placed on the Hellenistic Period—often described as the city's“Flourishing Period”—and the ways in which processes of renewal and transformation in this era affected cult practices and sacred space. The second chapter, titled“Cults at Aigai,”addresses the deities attested in the city, examining for each the evidence for cult presence and worship, and identifying the material remains through which these cults can be traced. All coin types are discussed under a separate heading in order to interpret the relationship between coinage and cult, and to explore either the impact of cults on coin iconography or, conversely, the role of coinage in shaping the representation of cult in Aigai.