Açık kalp cerrahisi uygulanacak yaşlı hastaların kırılganlık düzeylerinin erken mobilizasyona ve hareket korkusuna etkisi
The effect of the frailty level of elderly patients undergoing open heart surgery on early mobilization and kinesiophobia
- Tez No: 1009713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN DURMAZ EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
AÇIK KALP CERRAHİSİ UYGULANACAK YAŞLI HASTALARIN KIRILGANLIK DÜZEYLERİNİN ERKEN MOBİLİZASYONA VE HAREKET KORKUSUNA ETKİSİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Ayşe Nur GÜNEŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Hemşirelik Anabilim Dalı ÖZET Bu araştırmanın amacı, açık kalp cerrahisi uygulanması planlanan yaşlı hastalarda kırılganlık düzeyinin, ameliyat sonrası erken mobilizasyon süreci ve kinezyofobi (hareket etme korkusu) üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Bu araştırma İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yürütüldü. Açık kalp cerahisi uygulanacak olan Mini Cog testi puanı ≥ 3 olan, 60 yaş ve üzeri 151 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Hastaların yaş ortalamaları 70.52±5.89 'dir. Hastaların ameliyat öncesi Edmonton Kırılganlık Ölçeği puanı 8,16±2,09 bulunmuştur. Hastaların ameliyat sonrası mobilizasyon öncesi Tampa Kinezyofobi Ölçeği puanı 44,88±4,57 olarak saptanmıştır. Hastaların ilk mobilizasyon esnasında yatağa oturma, ayağa kalkma ve ürüme aktiviteleri esnasında ciddi zorlanma ve ağrı yaşadığı görülmüştür. Hastaların ilk mobilizasyon sırasında yatağa oturma, ayağa kalkma ve yürüme aktiviteleri yaparken fiziksel yardım ile hemşireye bağımlı oldukları bulunmuştur. Hastaların Edmonton kırılganlık ölçeği ile yatak kenarında oturma, ayağa kalkma ve hasta odasında yürüme arasında pozitif yönde ve güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur (sırasıyla r:0,713; r:0,701; r:0,718 p<0,001). Hastaların Tampa kinezyofobi ölçeği ile Edmonton kırılganlık ölçeği (r:0,317, p<0,001), yatak kenarında oturma (r:0,178, p<0,029), ayağa kalkma (r:0.192, 0,018), ve hasta odasında yürüme (r:0.170, p:0.037) arasında pozitif yönde ve zayıf bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yaşlı hastaların ameliyat öncesi hafif kırılgan olduğu, kırılganlık düzeyi ile hastaların hareket etme durumları arasında güçlü bir ilişki olduğu, kırılgan hastaların mobilizasyon sırasında desteğe ihtiyaç olduğu saptanmıştır. hastaların hareket etme korkularının yüksek olduğu, hareket etme korkusunun kırılganlık ve hasta hareket etme durumları ile zayıf ilişkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE FRAILTY LEVEL OF ELDERLY PATIENTS UNDERGOING OPEN HEART SURGERY ON EARLY MOBILIZATION AND KINESIOPHOBIA MASTER'S THESIS Ayşe Nur GÜNEŞ DOKUZ EYLÜL UNIVERSITY INSTITUTE OF HEALTH SCIENCES Department of Nursing ABSTRACT The aim of this study is to investigate the effect of frailty levels on postoperative early mobilization and kinesiophobia (fear of movement) in elderly patients scheduled to undergo open-heart surgery. The research was conducted as a descriptive, cross-sectional, and correlational study in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of Izmir Atatürk Training and Research Hospital. The sample consisted of 151 patients aged 60 years and older who were scheduled for open-heart surgery and had a Mini-Cog score of ≥3. The mean age of the patients was 70.52±5.89 years. The preoperative Edmonton Frail Scale score was 8.16±2.09. The postoperative pre-mobilization Tampa Scale for Kinesiophobia score was 44.88±4.57. During the first mobilization, patients experienced substantial pain and functional difficulty while sitting at the bedside, transitioning to standing, and ambulating. During initial mobilization, patients required significant physical assistance from nurses to perform these activities. There was a strong positive correlation between the Edmonton Frail Scale and bedside sitting, standing up, and in-room walking scores (r=0.713; r=0.701; r=0.718; p<0.001, respectively). A weak positive correlation was found between the Tampa Scale for Kinesiophobia and the Edmonton Frail Scale (r=0.317; p<0.001), bedside sitting (r=0.178; p=0.029), standing up (r=0.192; p=0.018), and in-room walking (r=0.170; p=0.037). In conclusion, older adults scheduled for open-heart surgery exhibited mild frailty before surgery. Frailty was strongly associated with impaired mobility in the postoperative period. Patients demonstrated high levels of fear of movement; however, the relationship between kinesiophobia, frailty, and mobility was weak. These findings indicate that frail older adults require increased support during early mobilization after cardiac surgery.