Açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda kros klemp süresi ile neopterin düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between duration of cross clemp and level of neopterin in open heart surgery
- Tez No: 336617
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇEKİRDEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ:Kalp cerrahisinin günümüze gelmesinde büyük rolü olan KPB, sunduğu avantajlar yanında yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle de uzun zamandır tartışılmakta ve çeşitli çalışmalara konu olmaktadır Kardiyopulmoner bypassa bağlı immünolojik fonksiyon bozuklukları hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkilediği için kalp cerrahisinin önemli sorunlarından biridir.Kardiyopulmoner bypass'ta kanın değişik materyaller ile teması sonucunda vücudun savunma hücreleri ve proteinleri aktive olur. Bu çalışmada on pump açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda kros klemp süresi ile neopterin düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, inflamasyonun erken belirteçlerinden biri olarak neopterinin açık kalp cerrahisinde kullanılıp kullanılmayacağını belirlemeyi amaçladık.GEREÇ ve YÖNTEM:Çalışmaya sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %50 ve üzerinde olan kardiyopulmoner cerrahi uygulanacak olan 14 erkek ve 6 kadın hasta dahil edildi. 20 hastanın ortalama yaşı 60.2± 7.8 yıldı. .Bu hastalardan preop,4, 24. ve 72. saatlerde alınan kan örneklerinde WBC, CRP ve Neopterin düzeyleri bakıldı. Yandaş hastalığı olan (DM, KBY) olgularla neopteridin kan düzeyleri karşılaştırıldıKros klemp ve bypass süreleri arasındaki istatistiksel ilişki kıyaslandı.BULGULAR:Bu çalışmada erken inflamasyon göstergesi sayılabilecek WBC, CRP ve Neopterin düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Yandaş hastalık varlığı ve kardiyopulmoner bypass ve kros klemp süresinin uzun olması ile immün disfonksiyon arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Çalışmamızdaki olguların %20'si kadın % 70'i erkek'tir. Çalışmamıza aldığımız olguların yaş ortalaması kadın cinsiyette 52,7±9,2, erkek grubunda ise 63,4±5,5'dir. KAB olgularında immün bozukluk açısından en riskli grubun ileri yaş (>65) grubundaki olgular olduğu ifade edilmektedir(1-16,3,7). Çalışmamızda yaşla serum neopterin düzeyi arasında ilişki saptanmamıştır. Bunun nedeninin; hasta ve kontrol grubu yaş sınırlarını neopterin düzeylerini etkilemeyecek aralıktan seçtiğimizden kaynaklandığını düşünmekteyiz.Bizim çalışmamızda vaka sayısı az oranda olmakla birlikte cinsiyet dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. (p>0.05). Kardiyopulmoner baypasta hastanın kadın ya da erkek hastalarda neopterin kan düzeylerinde istatistik olarak anlamlı bir bulunmamıştır. Operasyondan sonra24 ve 72.saatlerde alınarak yapılan değerlendirmelerinde operasyondan önceki neopterin değerlerine göre belirgin artışi dikkati çekmekle beraber değişim farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. (p>0.05). Ancak her iki cinsiyette de 4.
Özet (Çeviri)
AIM: Cardiopulmonary bypass that has a great role in the place where cardiopulmonary surgery is today has been discussed and researced for a long time because of the complicatons besides the advantages it causes. Immunologic disfunction caused by cardiopulmonary bypass that affects the life quality is one of the important problems that is caused by cardiopulmonary bypass. During cardiopulmonary bypass immunologic defense cells and proteins are activated since the blood comes in contact with different materials. .In this study neopterin levels are studied in on pump cardiac surgery patients by evaluation of the relation among the cross clamping time and the neopterin levels to determine its usability as an early sign of inflammation in open heart surgery.MATERIALS AND METHOD:14 male and 6 female patients that is going to have an open heart surgery with 50% and over left ventricule ejection fraction is taken to this study. . Mean age of these 20 patients were 60.2± 7.8 years. WBC, CRP, and neopterin levels were measured in blood sampels drawn preoperatively and in 4,24 and 72. hours after the operation. Neopterin leves were compared with levels in patients with adherent disease (DM, CKF). Statistically significance is studied between cross clamping and bypass time.RESULTSWBC, CRP and neopterin levels that can be expected as early inflammation markers were found stastically significant in this study. Correlation between immunological disfunction and adherent disease presence, long survey of cardiopulmonary bypass and clamping time was not statist,cally significant. 20 % patients were female and 70 % were male in this study. Mean age were 52,7±9,2 im female and 63,4±5,5 in male group. The gruop with the highest risk of immunological disfunction is stated to be the elder age ((>65) in patients with chronic kidney failure (1-16,3,7). Statistically significance was not found between age and neopterin levels in this study. Gender distribution was not statistically significant although the patient were few in number (p>0.05). Significant difference was not found between the neopterin levels with different gender in patients who had cardiopulmonary bypass operation. Preoperative and 24th and 72 nd hour posroperative neoprerin levels were not statistically different although the neopterin levels were higher postoperatively. (p>0.05). Neopterin levels were higher in 4th hour after the operation in both sexes statistically significantly.