Göç politikaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: Avrupa Birliği ülkeleri için panel veri analizi
The relationship between migration policies and economic growth: A panel data analysis for European Union countries
- Tez No: 1009724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
25 Avrupa Birliği ülkesine ait 2013–2023 dönemini kapsayan çalışmada göçmen yoğunluğunun (ik) (%) ve çalışma izni onay oranının (bv) (%), kişi başına düşen reel GSYH (Gayri Safi Yurt içi Hasıla-logaritması) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada ilk olarak ülkeler arasında gruplama ve kümelenmiş verilerle analiz ihtiyacı olabileceği tespit edildiğinden, son beş yıla (2019–2023) ait ortalama değerler dikkate alınarak yeni bir veri seti oluşturulmuş ve bu verilerle kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analizle, anlamlı küme sayıları belirlenmiş (küme sayısı k=3) ve ülkeler, göç ve gelir yapıları açısından benzer özellikler gösteren gruplar hâlinde sınıflandırılmıştır. Ardından panel veri analizi yöntemi kullanılarak, ülkelerin gelir düzeyleri, göçmen yoğunluğu ve başvuru onay oranları arasındaki ilişki istatistiksel olarak test edilmiştir. Ayrıca pandemi etkisinin modelin açıklama gücünü etkileyebilme olasılığı sebebiyle ikinci aşamadaki analizler pandemi etkisini de dikkate alan kırılmalı modellerle tekrar edilmiştir. Çalışma, göçün büyüme üzerindeki etkilerinin ülkeler ve bölgeler arasında homojen olmadığını göstermektedir. Bu bağlamda, ülkelerin de kendi iç dinamiklerine uygun göç politikaları izlemelerinin ekonomik büyüme üzerinde etkili olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca, nitelikli iş gücü seçiminin gerektiği ve çalışma izni onayında seçici olunması gerektiğini destekler bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study examines the effects of immigrant intensity (ik) (%) and the work permit approval rate (bv) (%) on real GDP per capita (logarithm of Gross Domestic Product) for 25 European Union countries over the period 2013–2023. In the first stage of the analysis, given the potential need for grouping countries and employing clustered data techniques, a new dataset was constructed using average values for the most recent five-year period (2019–2023). Based on this dataset, a clustering analysis was conducted. The results identified a meaningful number of clusters (k = 3), and countries were classified into groups exhibiting similar characteristics in terms of migration and income structures. Subsequently, panel data analysis was employed to statistically test the relationship between immigrant intensity, work permit approval rates and countries' income levels. Moreover, due to the possibility that the COVID-19 pandemic could influence the explanatory power of the model, the second-stage analyses were repeated using structural break models that explicitly account for pandemic effects. The findings indicate that the effects of migration on economic growth are not homogeneous across countries and regions. In this context, the study highlights the importance of countries adopting migration policies tailored to their own internal dynamics in shaping economic growth outcomes. In addition, the results provide supporting evidence for the necessity of selecting qualified labor and adopting a selective approach in work permit approvals.