Ceza muhakemesi hukukunda beden muayenesi ve vücuttan örnek alınması
Physi̇cal exami̇nati̇on and the taki̇ng of bodi̇ly samples i̇n cri̇mi̇nal procedural law
  1. Tez No: 1009732
  2. Yazar: OZAN ALPMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOPUKCU İDUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda maddi gerçeğe ulaşmak için bazı işlem ve tedbirler uygulanmaktadır. Çağ değiştikçe ve teknoloji geliştikçe başvurulan yöntemler de değişmekte ve gelişmektedir. Ceza muhakemesi hukukunda beden muayenesi ve vücuttan örnek alınması işlemleri de teknolojinin gelişmesi ile uygulanmaya başlayan; maddi gerçeğe ulaşmak adına yapılan işlemlerdir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 75. ve 76. maddelerinde ve Ceza Muhakemesinde Beden Muayenesi, Genetik İncelemeler ve Fizik Kimliğin Tespiti Hakkında Yönetmelik'te düzenlenen işlemler; kişi dokunulmazlığı ve adil yargılanma hakkı ile yakından ilişkili koruma tedbiri yönü ağır basan delil elde etme yöntemleridir. Beden muayenesi ve vücuttan örnek alınması işlemleri, hem temel hak ve özgürlüklerle hem de ceza muhakemesi ve tıp ilkeleriyle yakından ilişkilidir. Bu sebeple aralarındaki ilişkiyi irdelemek adına, temel hak ve özgürlükler ile ceza muhakemesi ve tıp ilkelerine de değinmek gerekmektedir. Ayrıca işlemlere rıza gösterilmemesi durumunda oluşacak sorunlar da incelenmelidir. Çalışmanın birinci bölümünde, beden muayenesi ve vücuttan örnek alma kavramlarından ne anlaşılması gerektiği, işlemlerin amacı, hukuki niteliği ve tedbire hakim ceza muhakemesi ilkeleri incelenecektir. İkinci bölümde mevzuattaki düzenlemeler göz önünde bulundurularak işlemlerin koşulları ve benzer tedbirler incelenecektir. Üçüncü ve son bölümde ise işlemlere rıza gösterilmemesi durumunda nemo tenetur ilkesi başta olmak üzere oluşabilecek sorunlara değinilecektir. Son olarak hukuka aykırı işlemlere karşı denetim yolları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure law, certain measures and procedures are applied in order to reach the material truth. As time progresses and technology advances, the methods employed also evolve and develop. Bodily examination and the taking of biological samples are among the methods that have begun to be used with technological advancements, aiming to uncover the material truth. The procedures regulated under Articles 75 and 76 of the Criminal Procedure Code and the Regulation on Body Examination, Genetic Examinations and the Identification of Physical Characteristics in Criminal Procedure constitute methods of obtaining evidence with a predominant character of protective measures, which are closely related to personal inviolability and the right to a fair trial. Bodily examination and the taking of biological samples are closely connected both to fundamental rights and freedoms and to the principles of criminal procedure and medical ethics. Therefore, in order to examine the relationship between these concepts, it is necessary to also address fundamental rights and freedoms as well as the principles of criminal procedure and medical science. Additionally, the issues arising in cases where consent to these procedures is not given should also be analyzed. In the first chapter of this study, the concepts of bodily examination and taking biological samples, their purpose, legal nature, and the criminal procedural principles governing these measures will be examined. In the second chapter, the conditions for the application of these procedures and similar measures will be analyzed in light of the relevant legislation. In the third and final chapter, problems arising from the refusal to consent to these procedures—particularly in relation to the nemo tenetur principle—will be discussed. Finally, the mechanisms for reviewing unlawful procedures will be examined.