Gebelikte rekreatif faaliyet olarak yapılan pilates egzersizlerinin beden imajı ve duygu durumu üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of recreational pilates exercises during pregnancy on body image and mood states
  1. Tez No: 1009738
  2. Yazar: GAMZE USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
Özet
Bu tez çalışması, gebelik sürecinde rekreatif amaçlı yapılan pilates egzersizlerinin kadınların beden imajı ve duygu durumu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gebelik, kadınların bedenlerinde ve psikolojik durumlarında belirgin değişimlerin yaşandığı özel bir dönemdir. Bu süreçte fiziksel aktivitenin, özellikle pilates egzersizlerinin hem fiziksel hem de psikolojik iyilik hali üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Pilates; kontrollü nefes, beden farkındalığı, denge ve esneklik gibi bileşenleriyle gebelikte görülebilen duruş bozuklukları, kas gerginlikleri ve sırt-bel ağrılarının azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, kaygı düzeylerinin düşürülmesi, ruh halinin iyileştirilmesi ve beden imajının güçlendirilmesi gibi psikolojik faydalar sağladığı bildirilmektedir. Bu çalışma kapsamında, gebelik döneminde pilates egzersizi yapan ve yapmayan anne adaylarının beden imajı algıları ve duygu durumları karşılaştırılarak, pilates egzersizlerinin bu değişkenler üzerindeki etkileri incelenecektir. Elde edilecek bulguların, gebelik sürecinde kadınların fiziksel ve psikolojik iyilik halini desteklemeye yönelik egzersiz temelli yaklaşımlara bilimsel katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of recreational Pilates exercises performed during pregnancy on women's body image and mood state. Pregnancy is a unique period characterized by significant physical and psychological changes in women. During this process, physical activity—particularly Pilates exercises—is known to have positive effects on both physical and psychological well-being. Pilates contributes to the reduction of postural disorders, muscle tension, and lower back pain commonly experienced during pregnancy through components such as controlled breathing, body awareness, balance, and flexibility. In addition, Pilates has been reported to provide psychological benefits, including reduced anxiety levels, improved mood, and enhanced body image. Within the scope of this study, the body image perceptions and mood states of pregnant women who participate in Pilates exercises and those who do not will be compared to examine the effects of Pilates on these variables. The findings are expected to contribute scientifically to exercise-based approaches aimed at supporting physical and psychological well-being during pregnancy.