Bireylerin beslenme okuryazarlığı ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Examining the nutritional literacy and quality of life levels of individuals
  1. Tez No: 1009737
  2. Yazar: NİLSU SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18-65 yaş arası yetişkin bireylerin beslenme okuryazarlığı ve yaşam kalitesi düzeylerini incelemektir. Günümüzde bireylerin sağlıklı yaşam sürdürebilmesi, doğru ve yeterli beslenme alışkanlıklarına sahip olmalarıyla yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, beslenme hakkında bilgi edinme, anlama, değerlendirme ve uygulama becerilerini ifade eden beslenme okuryazarlığı, bireylerin yaşam kalitesini etkileyebilecek önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, çeşitli sosyo-demografik özelliklere sahip 18-65 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ölçmek için“Sosyodemografik Bilgi Formu”, beslenme okuryazarlığı düzeylerini ölçmek amacıyla“Yetişkinler için Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği ”ve yaşam kalitelerini ölçmek amacıyla ise“SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, bireylerin beslenme okuryazarlığı düzeyleri ile yaşam kalitesi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the nutrition literacy and quality of life levels of adults aged 18–65. Today, individuals' ability to maintain a healthy lifestyle is closely related to having correct and adequate nutritional habits. In this context, nutritional literacy—defined as the ability to access, understand, evaluate, and apply nutrition-related information—stands out as an important factor that may affect individuals' quality of life. The research was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of adults aged 18–65 years with various sociodemographic characteristics. Data were collected using the“Sociodemographic Information Form”to assess participants' sociodemographic characteristics, the“Nutrition Literacy Scale for Adults”to measure nutritional literacy levels, and the“SF-12 Quality of Life Scale”to evaluate quality of life. The obtained data were analyzed using the SPSS software. The findings of the study indicate that there is a positive and significant relationship between individuals' nutritional literacy levels and their quality of life.