Acil servise başvuran pediatriktravma hastalarında ekstremite kırıklarının tespitinde infrared termografi kullanımının etkinliği
- Tez No: 1009780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pediatrik ekstremite kırığı doğrulanmış hastalarda infrared termografi ile ölçülen kırık ve sağlam ekstremite arasındaki yüze y sıcaklık farkı(ΔT), kırığın şiddeti, deplasman durumu ve tedavi gereksinimi ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif , gözlemsel ve tek merkezli olarak yürütülmüştür. E kstremite travması nedeniyle başvuran ve radyolojik olarak kırık saptanan 0 16 yaş arası 103 pediatrik hasta dahil edildi. Tüm hastalarda taşınabilir infrared termal kamera (Testo875i ) kullanılarak travmaya maruz kalan ekstremite ile kontralateral sağlam ekstremite arasındaki yüzey sıcaklık farkı (ΔT) ölçül dü. Demografik veriler, travma mekanizması, travma ölçüm aralığı, kırık tipi (deplase/non deplase), tanı yöntemi (X ray/BT) ve tedavi şekli (konservatif/cerrahi) kaydedildi. Termografik bulgular radyolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 7,58±4,48 yıl olup %71,8'i erkekti. Ortalama ΔT değeri 1,91±0,56°C olarak saptandı. Deplase kırıklarda ve cerrahi tedavi gerektiren olgularda ΔT değerleri anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p<0,001). X ray ile tanı konulan olgularda ΔT d eğerleri BT gerektiren olgulara göre daha yüksekti (p<0,05). Sonuç: İnfrared termografi, pediatrik ekstremite kırıklarında lokal inflamatuvar yanıtı yansıtan non invaziv ve radyasyon içermeyen bir yöntemdir. ΔT değerinin kırık şiddeti ve cerrahi gereksini mi ile ilişkili olması, termografinin klinik değerlendirmeye yardımcı bir araç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ancak yöntemin tanısal doğruluğunun belirlenmesi için daha geniş örneklemli ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the relationship between the surface temperature difference (ΔT) measured by infrared thermography and fracture severity, displacement status, and treatment requirement in pediatric patients with radiologically confirmed extremity fractures. Materials and Methods: This study was conducted as a prospective, observational, single-center study. A total of 103 pediatric patients aged 0–16 years who presented with extremity trauma and had radiologically confirmed fractures were included. In all patients, the surface temperature difference (ΔT) between the traumatized extremity and the contralateral healthy extremity was measured using a portable infrared thermal camera (Testo 875i). Demographic data, trauma mechanism, time interval between trauma and measurement, fracture type (displaced/non-displaced), diagnostic modality (X-ray/CT), and treatment method (conservative/surgical) were recorded. Thermographic findings were compared with radiological results. Results: The mean age of the patients was 7.58 ± 4.48 years, and 71.8% were male. The mean ΔT value was 1.91 ± 0.56°C. ΔT values were significantly higher in displaced fractures and in cases requiring surgical treatment (p < 0.001). ΔT values were higher in cases diagnosed by X-ray compared to those requiring CT (p < 0.05). Conclusion: Infrared thermography is a non-invasive and radiation-free method that reflects the local inflammatory response in pediatric extremity fractures. The association of ΔT values with fracture severity and surgical requirement suggests that thermography may be used as an adjunct tool in clinical evaluation. However, larger sample-sized and controlled studies are needed to determine the diagnostic accuracy of this method