Alüminyum donatılı betonarme kirişlerin eğilme etkisi altındaki davranışı
Behavior of reinforced concrete beams with aluminum reinforcement under flexural effect
- Tez No: 1009798
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER FATİH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, alüminyum alaşımlı donatılar ve çelik lif katkısının, betonarme kirişlerin eğilme davranışı üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında dört adeti çelik lif katkısı içermeyen, üç adeti farklı çelik lif hacim oranlarına sahip (%0,5; %1,0 ve %1,5) alüminyum donatılı ve bir adet farklı tip çelik boyuna donatıya sahip numune olmak üzere toplam sekiz adet betonarme kiriş üretilmiş ve dört noktalı eğilme deneyiyle test edilmiştir. Alüminyum alaşımlı donatı içeren betonarme kirişlerde, çekme ve basınç bölgelerinde boyuna donatı olarak Ø16 mm ve Ø10 mm çapında AA7075-T6 tipi alüminyum alaşımlı donatılar kullanılmıştır. Normal çelik donatılı betonarme kirişlerde ise aynı çaplara sahip donatılar yine kirişlerin çekme ve basınç bölgelerine yerleştirilmiştir. Tüm kirişlerde enine donatı olarak Ø10 mm çapında çelik donatı kullanılmıştır. Deneysel çalışmada, kirişlerde kullanılan betonun basınç dayanımı standart silindir ve küp numuneleri üzerinde TS EN 12390-3'e uygun olarak belirlenmiştir. Yükleme sırasında kirişlerin yük–deplasman eğrileri, çatlak oluşumu ve yayılımı, kırılma şekilleri ile taşıma kapasitesi değerleri kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çelik lif oranındaki artış hem kirişlerin eğilme rijitliğini hem de eğilme kapasitesini artırmıştır. Ayrıca, boyuna alüminyum donatı oranının yükseltilmesiyle kirişlerin taşıma kapasitesinde belirgin artışlar gözlenmiştir. Diğer yandan, donatı oranındaki artışın ilk çatlama yükü üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, alüminyum alaşımlı donatı ve çelik lif 'in birlikte kullanımı, betonarme kirişlerin eğilme davranışını olumlu yönde etkilemekte; özellikle lif katkısı, rijitlik ve eğilme kapasitesi bakımından önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bu bulgular, farklı donatı ve lif oranlarının optimize edilmesinin, sürdürülebilir ve yüksek performanslı betonarme kiriş tasarımı açısından önemli avantajlar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In This thesis experimentally investigates the effects of aluminum alloy reinforcement and steel fiber addition on the flexural behavior of reinforced concrete beams. A total of eight reinforced concrete beams were produced and tested under four-point bending: four specimens without steel fiber reinforcement, three aluminum-reinforced specimens incorporating different steel fiber volume fractions (0.5%, 1.0%, and 1.5%), and one specimen reinforced with a different type of conventional steel longitudinal reinforcement. In the beams reinforced with aluminum alloy, AA7075-T6 aluminum alloy bars with diameters of 16 mm and 10 mm were used as longitudinal reinforcement in the tension and compression zones, respectively. In beams with conventional steel reinforcement, steel bars of the same diameters were placed in the corresponding zones. In all specimens, 10 mm diameter steel bars were used as transverse reinforcement. The compressive strength of the concrete was determined using standard cylinder and cube specimens in accordance with TS EN 12390-3. During testing, load–displacement responses, crack initiation and propagation, failure modes, and load-carrying capacities of the beams were recorded. The experimental results indicate that increasing the steel fiber content enhances both the flexural stiffness and flexural capacity of the beams. Furthermore, increasing the longitudinal aluminum reinforcement ratio resulted in a noticeable improvement in load-carrying capacity, whereas its effect on the initial cracking load remained limited. In conclusion, the combined use of aluminum alloy reinforcement and steel fibers positively influences the flexural behavior of reinforced concrete beams. In particular, steel fiber addition provides significant improvements in stiffness and flexural capacity. These findings demonstrate that optimizing reinforcement and fiber ratios can offer important advantages for the design of sustainable and high-performance reinforced concrete beams.