Akıl ve zeka oyunlarının 60-72 aylık çocukların bellek gelişimleri, bağımsız öğrenme davranışları, işitsel muhakeme ve işlem becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of mind and intelligence games on memory development, independent learning behaviors, auditory reasoning, and processing skills in children aged 60–72 months
- Tez No: 1009797
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma akıl ve zekâ oyunlarının 60-72 aylık çocukların bellek gelişimine, bağımsız düşünme becerilerine, işitsel muhakeme ve işlem becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2024-2025 eğitim- öğretim dönemi içerisinde Karaman Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı iki bağımsız anaokulunda eğitimine devam eden rastgele seçilmiş 40 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Örneklemi oluşturan çocuklara ön test aşamasında Bellek Bataryası Ölçeği, Bağımsız Öğrenme Becerileri Testi, İşitsel Muhakeme ve İşlem Becerileri Testi (SİMİBT) uygulanmıştır. Ön testlerden sonra deney grubuna 10 hafta boyunca haftada 1 saat olmak üzere zekâ oyunları verilmiş (Satranç, Mangala, Tangram, Reversi, Anlat Bakalım, Sudoku, Renkli Bardaklar, Sözcük Oyunu, Küpler, Look Look, Koridor oyunları araştırmacı tarafından öğretilmiş) ve oynamaları sağlanmıştır. Planlanan 10 haftanın sonunda son test uygulaması yapılmış ve toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. İki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Her bir grubun kendi içinde ön test ve son test sonuçlarının karşılaştırılmasında ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Analizler sonucunda akıl ve zekâ oyunlarının, bağımsız öğrenme davranışı haricinde, görsel bellek, anlamsal bellek, fonolojik bellek, işitsel muhakeme ve işlem becerileri alanında deney grubunun lehine anlamlı düzeyde fark oluşturduğu görülmüştür. Bu durum uygulanan akıl ve zekâ oyunlarının amaçlanan kazanımlara ulaşmada işlevsel bir eğitim aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find answers on how these essential skills can be developed during the preschool period. The research was conducted to examine the effects of mind and intelligence games on the memory development, independent thinking skills, auditory reasoning, and processing skills of children aged 60-72 months. The study was carried out during the 2024-2025 academic year with 40 randomly selected children attending kindergarten in the city center of Karaman. Twenty students from Karamanoğlu Mehmet Bey University Practice Kindergarten were selected as the experimental group, and twenty students from Paşa Recep Evcen Kindergarten were selected as the control group. The research was conducted using an experimental design with pre-test and post-test control groups. During the pre-test phase, the Memory Battery Scale, Independent Learning Skills Test, and the Auditory Reasoning and Processing Skills Test (SİMİBT) were administered to the children in the sample. Following the pre-tests, the experimental group was provided with intelligence games for one hour per week over a period of 10 weeks (Chess, Mangala, Tangram, Reversi, Taboo, Sudoku, Speed Cups, Word Games, Cubes, Look, and Quoridor games were taught and played by the researcher). At the end of the planned 10-week period, post-tests were administered, and the collected data were analysed using the SPSS software package. The Mann-Whitney U test was used to compare the two groups. The Wilcoxon Signed-Rank Test was used to compare the pre-test and post-test results within each group. In the study, the level of significance was accepted as 0.05. As a result of the analyses, it was found that, except for independent learning behavior, mind and intelligence games produced a statistically significant difference in favor of the experimental group in the areas of visual memory, semantic memory, phonological memory, auditory reasoning, and processing skills. This finding indicates that the implemented mind and intelligence games constituted a functional educational tool in achieving the intended learning outcomes.