Prefabrike endüstri yapılarının deprem yükü etkisi altında davranışı
Behaviour of prefabricated industrial buildings under earthquake loading
  1. Tez No: 100981
  2. Yazar: MUSA HAKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. GÜLTEN GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
PREFABRİKE ENDÜSTRİ YAPILARININ DEPREM YUKU ETKİSİ ALTINDA DAVRANIŞI ÖZET Fabrika ortamında önceden hazırlanan yapı elemanlarının şantiyede montajı prefabrikasyon olarak tanımlanmaktadır. Bu metot, yapıyı oluşturacak elemanların fabrikada üretimi ve bu parçaların yerinde montajı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Prefabrike betonarme yapım teknolojisinin çok tercih edilen bir metot olmasında bu teknolojinin sağladığı avantajların rolü olmuştur. Fabrika ortamında üretimin getirmiş olduğu yüksek kalite, yapım süresinin kısalması dolayısıyla işçilik ve zamandan tasarruf, yüksek beton mukavemeti, mevsim ve iklim şartlarından bağımsız olma bu metodun sağladığı avantajlar içindedir. Prefabrike yapım teknolojisi son yıllardaki gelişmesiyle birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bunlardan en önemlileri, elemanların şantiyeye nakli sırasında yaşanan problemler ve özellikle deprem bölgelerinde yapılacak yapılar için bağlantı bölgelerinin oluşturduğu sorunlardır. Bağlantı bölgelerinin tasarlanması bu yapı metodunun en önemli halkasını oluşturmaktadır. Özellikle yaşanan son depremler bu bölgelerin deprem yükleri altında davranışının yapı açısından çok önemli olduğunu göstermektedir. Önceleri deprem tehlikesinin olmadığı ülkelerde gelişen prefabrike inşaat teknolojisi, daha sonraları deprem bölgelerinde de yaygın olarak uygulanmaya başlanınca, depreme dayanıklı prefabrike yapı konusundaki teorik ve deneysel araştırmalara hem yurt dışında hem de yurt içinde ağırlık verilmiştir. Yedi bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, inşaat mühendisliği uygulamalarında prefabrikasyon üzerine temel tanımlamaları ve bu sektörün gelişimi anlatılmıştır. Prefabrike betonarme çerçeve sınıflandırmaları, tasarım ve literatür açısından değerlendirilmiştir. Prefabrike yapı bağlantıları hakkında genel açıklamalardan sonra bu bağlantıların sınıflandırılması özellikle ıslak ve kuru bağlantı üzerinde durularak yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca, prefabrikasyon teknolojisinin avantajları ve bu çalışmanın amacı anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, yapıların deprem yüklerine göre tasarımında temel kavramlar üzerinde durulmuş ve yeni deprem yönetmeliğinin özellikle prefabrike yapılariçin getirmiş olduğu yenilikler açıklanarak Eşdeğer Deprem Yüklerine göre yapı tasarımı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, üç açıklıklı tek katlı çerçeve sisteminin yerinde dökme ve prefabrike betonarme olarak çözümü yapılmıştır. Çözümlerde farklı yüklemeler için farklı hesap metotları kullanılmıştır. Bu bölümün sonunda iki yapı sistemi karşılaştınlmıştır. Beşinci bölümde, dördüncü bölümden ele alınan prefabrike betonarme üç açıklıklı tek katlı çerçeve sisteminin kenar kolon-tepe kirişi bağlantı noktası ele alınarak gerilme analizi yapılmıştır. Ayrıca yapılan sayısal uygulamada bağlantı noktasının elastik dönme redörü bulunmuştur. Tek katlı prefabrike betonarme yapıların 17 Ağustos 1999 depreminde gözlemlenen hasarları altıncı bölümde açıklanmış ve bu hasarların nedenleri tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan yedinci bölümde ise elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
BEHAVIOR OF PREFABRICATED INDUSTRIAL BUILDINGS UNDER EARTHQUAKE LOADING SUMMARY Prefabrication is an industrialised construction method whereby mass-produced components are assembled into buildings with the aid of cranes and other lifting and handling appliances. The process of building construction is carried out in two stages; the manufacture of the components in the factory or workshop and erection on the site. Construction methods which make use of prefabricated components are collectively referred as prefabricated construction. The main advantages of precast construction are less labour per unit by mechanizing mass series production, the use of unskilled local labour, in contrast to skilled mobile construction labour, shorter construction time on site (because site labour mostly involves only foundations and the connecting of the precast units), better quality control and higher concrete strength achievable under factory conditions and greater independence of construction from weather and seasonal conditions. On the other hand, although the precast concrete construction has developed rapidly and continued to grow in importance, it has brought some disadvantages, such as the greater cost of transporting precast units compared with transporting materials and the additional technical problems and costs of site connections of precast elements. Besides prefabricated constructions must be designed with careful attention for their overall behaviour under lateral loads because of the possibility of greater damage under earthquake loading. In general, joint regions between the structural elements pose various problems to the engineer. The experiences gained in recent earthquakes show that the behavior and resistance of these connection regions are more important in case of earthquake loads thus they should be designed and supervised during the contraction phase, carefully. The precast concrete building technology has originally developed in countries with minimal earthquake hazards. The problems have arisen in connection with the application of this technology in earthquake prone countries. Recent research activities have currently focussed on improving the existing connection details or developing new details to meet the high strength and ductility demand. In the first chapter of the thesis, an introduction to the subject has been given, briefly. In the second chapter, the basic definitions of the prefabrication in the civil engineering field and the main applications of the precast contraction industry have been presented. The prefabricated concrete-frame systems have been classified as given in the literature and the design criteria have been presented with the help of various examples. The types of structural connections that can be divided into two XIVparts as dry and wet connection have been explained. The purpose of the study and the recent literature survey have also been presented in this chapter as well as the advantages of the prefabrication. In the third chapter, the general rules for seismic design of buildings have been mentioned. Then, the design principles related to prefabricated construction in the new code have been explained shortly, as well as the Equivalent Earthquake Load Method of seismic design procedure. In the fourth chapter, the complete analyses of a three-span system as a classical reinforced concrete frame system and prefabricated concrete system subjected to various external effects have been presented. Various structural analyse methods have been used for each different effect. The solutions of the two systems have been compared. The object of the fifth chapter is to evaluate the behaviour of the prefabrication joint under earthquake loading in comparison with the classical reinforced concrete structural systems and to investigate the stress distribution at the prefabricated connection of the considered systems. A numerical study has also been carried out to determine the elastic-rotational stiffness of the prefabricated connection. In the sixth chapter, the earthquake damages observed on prefabricated buildings on the 17th August 1999 have been explained and illustrated. The reasons of the damages have been also evaluated and discussed. At the final chapter, results of the research study have been presented and some suggestions for further study have been given. XV