Depremin betonarme prefabrike endüstri yapısına etkileri ve onarım/güçlendirme ilkeleri
The effect of earthquake on the prefabricated concrete industrial structure and restoration/strengthening principals
  1. Tez No: 155774
  2. Yazar: DENİZ BAŞHELVACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
DEPREMİN BETONARME PREFABRİKE ENDÜSTRİ YAPISINA ETKİLERİ VE ONARIM/GÜÇLENDİRME İLKELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Z. Deniz BAŞHELVACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Depremde hasara uğrayan betonarme prefabrike endüstri yapılarının kullanılabilirlik düzeyine erişebilmesi için onarım ve güçlendirme yöntemi irdelenmiştir. Öncelikle deprem hakkında genel bilgi verilerek, prefabrike taşıyıcı sistemlerin sınıflandırılması, prefabrike yapı elemanları ve bağlantıları hakkında genel açıklamalar yapılmıştır. Betonarme prefabrike sanayi yapılarının deprem yüklerine göre tasarımında, temel kavramlar üzerinde durulmuş ve yeni deprem yönetmeliğinin özellikle prefabrike yapılar için getirmiş olduğu yenilikler değerlendirilmiştir. Depremde hasar görmüş bu yapılarda hasar oluşma nedenleri incelenmiş, bu kapsamda güçlendirme gerekleri, ilkeleri ve yöntemleri anlatılmıştır. Bu ilke ve yöntemler, 12 Kasım Düzce depreminde hasar gören sanayi yapısında fabrikadaki imalatı aksatmadan uygulanan onarım ve güçlendirmeyle örneklenmiştir. Bu tür yapılarda yapılacak güçlendirmede, tesisin üretimini engellemeyecek yöntemlerin seçilmesi, ilk olarak gerekli yanal rijitliğin sağlanıp, çatı düzeyinde diyafram tesiri gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Prefabrike, Endüstri Yapısı, Onarım, Güçlendirme Sayfa Adedi : 136 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Emin TUNA
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECT OF EARTHQUAKE ON THE PREFABRICATED CONCRETE INDUSTRIAL STRUCTURE AND RESTORATION/STRENGTHENING PRINCIPALS (M. Sc. Thesis) Z. Deniz BAŞHELVACI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT The methods of strengthening and restoration to reach the level of usability of prefabricated concrete industrial structures, damaged during an earthquake, have been discussed in this study. Firstly, the general information related to earthquakes is provided then the general information about the classification of prefabricated carrier systems, prefabricated construction elements and their pin-joins is explained. In designing the industrial type of the prefabricated concrete buildings, the basic items are taken into consideration. The new earthquake regulations and especially the newchanges related to the prefabricated structures are evaluated. The reasons of the damages occurred in structures due to an earthquake are analyzed. Within this context, the needs, principles and methods of strengthening are described. These methods and principles are exemplified with the restoration and reinforcement methods which were applied during working hours in a damaged industrial structure in the 12th of October Düzce earthquake. In these types of structures, strengthening should not prevent the production line of the facility, therefore the lateral rigid should be provided and the effect of a diaphragm should be realized on roof level.