Türkiye'de döviz kurunun tekstil ihracatı üzerine etkisi
The impact of exchange rates on textile exports in Türkiye
- Tez No: 1009825
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de reel döviz kuru hareketlerinin tekstil ihracatı üzerindeki etkileri, 2014 Ocak–2025 Mayıs dönemine ait aylık veri seti kullanılarak analiz edilmiştir. Döviz kuru şoklarının etkilerinin yön ve büyüklük açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla simetrik ve asimetrik (NARDL) modeller kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, değişkenler arasında uzun dönemli bir eşbütünleşme ilişkisinin varlığını ortaya koymaktadır. Tanısal test sonuçları, modellerin istatistiksel açıdan güvenilir ve uygun olduğunu göstermektedir. Kısa dönem analizleri, döviz kuru şoklarının tekstil ihracatı üzerindeki etkilerinin gecikmelere bağlı olarak değiştiğini ve asimetrik bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle negatif şokların çoğu durumda daha güçlü etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Uzun dönem bulguları ise asimetrinin daha belirgin ve kalıcı olduğunu göstermekte, döviz kurundaki değer kaybının tekstil ihracatı üzerindeki etkisinin daha güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, simetrik model sonuçlarının bu farklılıkları yeterince yansıtamadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, döviz kuru hareketlerinin Türkiye'nin tekstil ihracatı üzerindeki etkilerinin asimetrik olduğu ve özellikle negatif şokların daha güçlü sonuçlar doğurduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, döviz kuru politikalarının istikrar odaklı bir şekilde yönetilmesinin ve tekstil sektöründe ihracatın sürdürülebilirliğini artıracak stratejilerin geliştirilmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of real exchange rate movements on textile exports in Turkey were analyzed using a monthly data set covering the period from January 2014 to May 2025. To examine whether the effects of exchange rate shocks differ in terms of direction and magnitude, symmetric and asymmetric (NARDL) models were used. The findings obtained reveal the presence of a long-run cointegration relationship among the variables. Diagnostic test results indicate that the models are statistically reliable and appropriate. Short-term analyses reveal that the effects of exchange rate shocks on textile exports vary depending on delays and exhibit an asymmetric structure. In particular, it has been determined that negative shocks (devaluation) generally exert stronger effects in most cases. Long-term findings, on the other hand, indicate that the asymmetry is more pronounced and persistent, and reveal that the impact of currency depreciation on textile exports is stronger. In contrast, it has been determined that the results of the symmetric model cannot adequately reflect these differences. As a result, it has been determined that the effects of exchange rate movements on Turkey's textile exports are asymmetric, with negative shocks having more pronounced effects. These findings indicate the importance of managing exchange rate policies in a stability-oriented manner and developing strategies that will increase the sustainability of exports in the textile sector.