Toplumsal cinsiyet perspektifinden Adana'da kentsel eşitsizlikler
Urban inequalities in Adana from a gender perspective
- Tez No: 1009840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AKSU ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, genç kadınların kentsel mekân deneyimlerini ve kentsel hizmetlere erişim süreçlerini kentsel eşitsizlik ve toplumsal cinsiyet ilişkileri çerçevesinde incelemektedir. Kentsel mekânın toplumsal ilişkiler ve iktidar yapıları tarafından şekillenen bir alan olduğu kabulünden hareketle, araştırma genç kadınların kentle kurdukları gündelik ilişkileri, kamusal mekân kullanım pratiklerini ve güvenlik algılarını görünür kılmayı amaçlamaktadır. Çalışma, güncel kentsel kuramlar ve feminist yaklaşımlar temelinde kurgulanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Bu kapsamda, Adana ilinin Kozan ve Seyhan ilçelerinde yaşayan 18–35 yaş aralığındaki otuz kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, gençlik merkezleri ve belediyelere bağlı kurs alanları gibi kamusal mekânlarda seçilmiş; her ilçede 15 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler ortalama 10 dakika sürmüş, görüşme formu temel veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Özellikle Seyhan ilçesinde katılımcıların güvenlik ve çekince temelli nedenlerle görüşmelere katılım konusunda isteksiz davranmaları, saha sürecinin önemli bir boyutunu oluşturmuştur. Araştırma bulguları, genç kadınların kentsel hizmetlere erişimlerinin ve kamusal mekân kullanım pratiklerinin mekânsal konum, güvenlik algısı ve toplumsal cinsiyet temelli denetim mekanizmaları tarafından şekillendiğini ortaya koymaktadır. Kozan ve Seyhan ilçeleri arasındaki farklılıklar, kentsel eşitsizliklerin mekânsal ve toplumsal dinamikler aracılığıyla yeniden üretildiğini göstermektedir. Çalışma, kentsel eşitsizliğin yalnızca ekonomik boyutlarla açıklanamayacağını; mekân, iktidar ve toplumsal cinsiyet ilişkileriyle birlikte ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines young women's experiences of urban space and their access to urban services within the framework of urban inequality and gender relations. Focusing on the ways in which urban space is shaped by power relations and gendered norms, the research aims to reveal how young women experience, perceive, and navigate the city in their everyday lives. The study is grounded in contemporary urban theories and feminist approaches that conceptualize space as a socially constructed and gendered phenomenon. The research adopts a qualitative methodology. Semi-structured interviews were conducted with thirty women aged between 18 and 35. The participants were selected from two districts with different socio-spatial characteristics, Kozan and Seyhan, located in the city of Adana. Fifteen interviews were carried out in each district in settings such as youth centers and municipal course facilities. Each interview lasted approximately ten minutes. Although a structured interview form was used, a significant number of participants preferred not to extend the interviews beyond the questionnaire, particularly in Seyhan, where concerns related to safety and trust affected participation. The findings indicate that young women's access to urban services and their use of public spaces are shaped by spatial location, perceived safety, and gender-based social control mechanisms. Differences between the two districts highlight how urban inequalities are reproduced through spatial and social dynamics. Women's avoidance of certain spaces, restricted mobility, and reliance on specific routes and time periods emerge as recurring patterns in their urban experiences. The study concludes that urban inequality cannot be understood solely through economic factors but must be analyzed in relation to spatial arrangements and gendered power relations. By foregrounding young women's everyday experiences, this research contributes to feminist urban studies and emphasizes the need for gender-sensitive urban policies and planning practices.