Kırsal turizm kapsamında seyahat eden turistlerin otantiklik, kültürel kimlik ve özgünlük algısının memnuniyet ve tekrar ziyaret niyetine etkisi: Ladik örneği
The effect of authenticity, cultural identity, and uniqueness perceptions on satisfaction and repeat visit intention of tourists traveling within the scope of rural tourism: The Ladik example
- Tez No: 1009863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TURAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ve kentleşme süreçlerinin turistik ürünleri giderek standartlaştırması, turistlerin yerel, özgün ve deneyim temelli arayışlarını ön plana çıkarmış; bu durum kırsal turizm destinasyonlarında otantiklik, kültürel kimlik ve özgünlük unsurlarını stratejik bir değer haline getirmiştir. Bu araştırmanın önemi, söz konusu algıların turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkilerini bütüncül bir çerçevede ortaya koyarak kırsal destinasyonların sürdürülebilir rekabet gücüne katkı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, kırsal turizm destinasyonu olarak öne çıkan Ladik ilçesini ziyaret eden turistlerin otantiklik, kültürel kimlik ve özgünlük algılarının memnuniyet ve tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkilerini incelemek ve bu algıların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını analiz etmektir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış ve elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA ve regresyon analizleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada, kültürel kimlik algısının memnuniyet ve tekrar ziyaret üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, özgünlük algısının turist memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve otantiklik algısının ise tekrar ziyaret niyeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlardan yola çıkarak, kırsal turizm destinasyonlarında yerel kültürel değerlerin korunarak turistik deneyime entegre edilmesinin, özgünlük ve otantiklik unsurlarının güçlendirilmesi ve deneyim odaklı stratejilerin geliştirilmesinin, hem turist memnuniyetini artırabileceği hem de destinasyon sadakatini destekleyebileceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing standardization of tourism products due to globalization and urbanization processes has brought tourists' search for local, authentic, and experience-based experiences to the forefront; this situation has made authenticity, cultural identity, and originality strategic values in rural tourism destinations. The importance of this research stems from its contribution to the sustainable competitiveness of rural destinations by revealing the effects of these perceptions on tourist satisfaction and revisit intention within a holistic framework. The aim of the study is to examine the effects of tourists' perceptions of authenticity, cultural identity, and originality on satisfaction and revisit intention in Ladik district, which stands out as a rural tourism destination, and to analyze whether these perceptions differ according to demographic variables. A quantitative method was adopted in the research, a questionnaire was used as the data collection tool, and the obtained data were evaluated through descriptive statistics, t-test, ANOVA, and regression analyses. The findings indicate that the perception of cultural identity has a significant effect on satisfaction and repeat visits according to regression analysis data, while the perception of authenticity has a significant effect on tourist satisfaction, and the perception of genuineness significantly and positively influences the intention to revisit. Furthermore, significant differences in perception levels were found in relation to some demographic variables. In conclusion, integrating local cultural values into the tourist experience while preserving them in rural tourism destinations, strengthening the elements of authenticity and genuineness, and developing experience-oriented strategies both increase tourist satisfaction and support destination loyalty; in this respect, the study provides an empirical contribution to the rural tourism literature and offers strategic implications for practitioners