Gastroturistlerin deneyimlerinde gıda atmosferini (Foodscape'i) işlevselleştirmek
Operationalizing the foodscape in the experiences of gastrotourists
  1. Tez No: 955886
  2. Yazar: EMİRCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Geography, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı, yerel halkın turizmden ekonomik ve sosyal anlamda doğrudan yararlanabilmesi ve sürdürülebilir turizmin gelişiminin desteklenmesi için gıda atmosferi kavramını işlevsel hale getirmektir. Bu sebeple, gastroturistlerin gıda atmosferinin bütün boyutlarını yaşayabilecekleri bir deneyimin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak sistematik literatür incelemesi, yerel halk (15) ve turizm işletme belgeli yiyecek içecek işletmeleri (9) ile görüşmeler gerçekleştirilerek Mardin'in ikonik gıdaları belirlenmiştir. Ardından uzman akademisyenler (18) ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve deneyim geliştirmeye uygun olan menüler tespit edilmiştir. Menüler belirlendikten sonra araştırmacı tarafından gıda atmosferinin karma deneyimi çatısı altında“Yerel Ailelerle Gastronomi Yolculuğu”,“Yerel Tatlarla Mutfakta Buluşma”ve“Geleneksel Yemeklerle Dolu Bir Akşam”olacak şekilde üç farklı deneyim tasarlanmıştır. Tasarlanan deneyimlerin uygulanması aşamasına Mardin'e gastronomik motivasyonla seyahat eden yedi yerli turist ve gastronomi deneyimine açık iki aile katılmıştır. Çalışma kapsamında tasarlanan deneyimlerin uygulama aşamaları 5-9 Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, aile bireylerinin deneyimlerin evlerinde gerçekleştirilmesinden memnun kaldıkları ve deneyimin tekrar evlerinde gerçekleşmesini istedikleri belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ailelerin deneyimleri çevrelerindeki kişilere de tavsiye edecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan turistlerin de yerel halkın evinde gerçekleştirilen deneyimlerden ve yerel halk ile etkileşime geçmekten memnuniyet duydukları belirlenmiştir. Çalışmada özellikle kırsal kesimlerde böyle bir deneyimin gerçekleştirilmesinin yerel halk için önemli bir ekonomik gelir kapısı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte tasarlanan deneyimlerin uygulanması ile turizm sektöründe kadın istihdamı sağlanabilecek, genç nüfus için iş imkanı yaratılabilecek ve göçlerin ise engellenmesine katkı sunulabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to operationalize the concept of foodscape so that local people can directly benefit from tourism economically and socially and to support the development of sustainable tourism. For this reason, it is aimed to develop an experience where gastro tourists can experience all dimensions of the foodscape. In this context, firstly, the iconic foods of Mardin were determined by systematic literature review and interviews with local people (15) and Tourism Operation Certificated Food and Beverage Enterprises (9). Then, interviews were conducted with expert academics (18) and menus suitable for developing experience were identified. After the menus were determined, the researcher designed three different experiences under the roof of the foodscape mixed experience:“Gastronomic Journey with Local Families”,“Meeting with Local Flavors in the Kitchen”and“An Evening Full of Traditional Food”. Seven local tourists traveling to Mardin with gastronomic motivation and two families eager for a gastronomic experience participated in the implementation phase of the designed experiences. The implementation stages of the experiences designed within the scope of the study were carried out between 5-9 May 2025. As a result of the research, it was determined that family members were satisfied with the experiences taking place in their homes and wanted the experience to take place in their homes again. In addition, it was concluded that families would recommend their experiences to people around them. It was determined that the tourists who participated in the research were also pleased with the experiences held in the homes of the locals and the interaction with the local people. The study concluded that such an experience, especially in rural areas, could be an important source of economic income for the local people. In addition, with the implementation of the designed experiences, women's employment can be provided in the tourism sector, job opportunities can be created for the young population and contribution can be made to the prevention of migration.