Maarif Modeli ortaokul matematik dersi öğretim programının sosyal-duygusal öğrenme becerileri açısından incelenmesi
An examination of the Maarif Model middle school mathematics curriculum from the perspective of social-emotional learning skills
  1. Tez No: 1009894
  2. Yazar: İLKNUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ANAPA SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programında bulunan temalardaki öğrenme-öğretme yaşantılarında yer alan öğrenme-öğretme uygulamalarının sosyal-duygusal öğrenme becerileriyle, öğretim programının bu becerileri ne ölçüde desteklediğini incelemek amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmada nitel araştırma desenlerinden olan“doküman analizi”tercih edilmiştir. Bu çalışmada, TYMM Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı, Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) Becerileri kapsamında incelenmiştir. Araştırmada incelenen dokümanlar, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Ma-tematik Dersi Öğretim Programında bulunan öğrenme-öğretme yaşantılarında yer alan öğrenme-öğretme uygulamaları ve TYMM Öğretim Programları Ortak Metninde bulunan Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında, TYMM kapsamında oluşturulan Ortaokul Ma-tematik Dersi Öğretim Programındaki öğrenme çıktıları öğrenme öğretme uygulamaları ve TYMM Öğretim Programları Ortak Metninde verilen Sosyal Duygusal Öğrenme be-cerileri incelenmiştir. İkinci aşamada, belgelerin orijinalliğine bakılıp araştırma için uygun olup olmadığı test edilmiştir. Üçüncü aşamada, dokümanlar detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü aşamada, betimsel analiz yöntemi ile veriler incelenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın son aşamasında, elde edilen analiz sonuçları nicel verilerle desteklenmiş ve bulgular tablolar aracılığıyla sistematik biçimde sunulmuştur. Bulgular: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı Sosyal Duygusal Öğrenme becerileri temalara göre sırasıyla; Sayılar ve Nice-likler temasında iş birliği, İşlemlerle Cebirsel Düşünme ve Değişimler temasında iletişim ve iş birliği, Geometrik Şekiller temasında iletişim, Geometrik Nicelikler temasında iş birliği, İstatistiksel Araştırma temasında sosyal farkındalık, Veriden Olasılığa temasında sorumlu karar verme ve Dönüşüm temasında iş birliği ve sorumlu karar verme becerileri-ne vurgu yapıldığı görülmüştür. Sınıf düzeylerine göre sosyal duygusal öğrenme beceri-leri sırasıyla; beşlerde iletişim, altılarda iş birliği, yedilerde iş birliği ve sekizlerde iş birliği becerisine vurgu yapıldığı görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: TYMM Matematik Dersi Öğretim Programı temalara göre SDÖ becerileri incelendiğinde iş birliği, iletişim ve sorumlu karar verme becerisinin ço-ğunlukta olduğu görülmüştür. Programda en fazla iş birliği becerisine ve en az kendine uyarlama becerisine vurgu yapılmıştır. Sosyal duygusal öğrenme becerilerinden benlik becerilerinin programda zayıf kaldığı görülmektedir. Buna karşılık, iş birliği becerisinin programda yoğun biçimde desteklendiği ve akran etkileşimi açısından önemli katkılar sunduğu söylenebilir. Uyum ve esneklik becerilerinin ise sınırlı düzeyde ele alınması, öğrencilerin yeni durumlara uyum sağlama ve alternatif çözümler üretme açısından geli-şime açık bir alan olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, program sosyal-duygusal öğ-renme becerileri bakımından güçlü yönler barındırsa da benlik, uyum ve esneklik beceri-lerinin daha sistematik biçimde desteklenmesi gerektiği düşünülmektedir. Öğrencilerin matematikle ilgili hem olumlu hem de olumsuz duygular yaşadığı dikkate alındığında, sosyal duygusal öğrenme beceri temelli etkinliklerin ve merak uyan-dıran öğrenme ortamlarının derslere entegre edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis aims to analyze the extent to which the Turkish Century Education Model Middle School Mathematics Curriculum supports social-emotional learning skills by revealing the relationship between the learning and teaching practices included in the learning outcomes of the curriculum. Method: This study utilized“document analysis,”a qualitative research design. The study examined the Turkish Century Education Model Middle School Mathematics Curriculum within the context of Social-Emotional Learning Skills. The study group consisted of the mathematics learning outcomes and teaching practices found in the Turkish Century Education Model Middle School Mathematics Curriculum, and the Social-Emotional Learning Skills outlined in the Common Text of the Turkish Century Education Model Curriculums. In the first stage of the research, the learning outcomes, teaching and learning practices in the Middle School Mathematics Curriculum prepared within the scope of the Turkish Century Education Model, and the Social Emotional Learning skills given in the Common Text of the Turkish Century Education Model Curricula were examined. In the second stage, the authenticity of the documents was checked and their suitability for the research was tested. In the third stage, the documents were examined and analy-zed in detail. In the fourth stage, the data were analyzed using the descriptive analysis method. In the final stage of the research, the obtained analysis results were supported by quantitative data and the findings were presented systematically through tables. Care was taken to ensure that the examined documents were directly related to the research questions and appropriate to the purpose of the study. Results: The Turkish Century Education Model Middle School Mathematics Curriculum emphasizes social-emotional learning skills according to themes as follows: collaboration in the Numbers and Quantities theme, communication and collaboration in the Algebraic Thinking and Changes with Operations theme, communication in the Ge-ometric Shapes theme, collaboration in the Geometric Quantities theme, social aware-ness in the Statistical Research theme, responsible decision-making in the Data to Pro-bability theme, and collaboration and responsible decision-making in the Transformation theme. According to grade levels, social-emotional learning skills were emphasized as follows: communication in 5th grade, collaboration in 6th grade, collaboration in 7th grade, and collaboration in 8th grade. Conclusion and Suggestions: When the Turkish Century Education Model Mathematics Curriculum is examined according to themes, it is seen that cooperation, communication, and responsible decision-making skills are predominantly emphasized in relation to social-emotional learning skills. In the middle school mathematics curriculum, cooperation skills are emphasized the most, and adaptation skills the least. Self-esteem skills appear to be weak in the curriculum. In contrast, cooperation skills are heavily sup-ported and can be said to make significant contributions in terms of peer interaction. The limited treatment of adaptability and flexibility skills indicates that there is room for development in terms of students' ability to adapt to new situations and generate alter-native solutions. In conclusion, although the curriculum has strong aspects in terms of social-emotional learning skills, it is thought that self-esteem, adaptability, and flexibility skills need to be supported more systematically. Given that students experience both positive and negative feelings about mathe-matics, integrating social-emotional learning skills-based activities and curiosity-stimulating learning environments into lessons is recommended.