Çekme ilkesiyle çalışan elektromanyetik yatak sisteminin modellenmesi, tasarımı ve kontrolu
The Modeling, design and control of attractive electromagnetic-bearing system
- Tez No: 100990
- Danışmanlar: PROF.DR. R. NEJAT TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÇEKME İLKESİYLE ÇALIŞAN ELEKTROMANYETİK YATAK SİSTEMİNİN MODELLENMESİ, TASARIMI VE KONTROLÜ ÖZET Ülkemizde ve dünyada enerji tasarrufunun, çevre kirliliğinin ve güvenirliliğin gittikçe artan bir önem kazanması ile birlikte, tüm bu özellikleri sağlayan manyetik yataklarında önemi artmıştır. Bu tez çalışmasında, çekme ilkesiyle çalışan bir elektromanyetik yatağın, matematiksel modeli yardımı ile benzetişimi yapılarak, tasarımı ve kontrolü gerçekleştirilmiştir. İlk olarak mekanik sistemlerdeki yataklar sınıflandırılıp, yatak türlerinin yapısı ve çalışma ilkesi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Daha sonra manyetik yatak türleri; yapısı ve çalışma prensibi anlatılarak, mekanik sistemlerde kullanılan diğer yataklara olan üstünlükleri verilmiştir. Prototipi gerçekleştirilen elektromanyetik yatağın boyutları belirlenip, iletken kesidi ve statora ait sarım sayısı hesaplanmıştır. Bu değerler yardımı ile sistemin manyetik eşdeğer devre parametreleri belirlenmiştir. Manyetik alan incelemelerinde karşılaşılan diferansiyel denklem çözümünün analitik olarak çok zor ve bazen de imkânsız olması nedeni ile çeşitli sayısal yöntemler geliştirilmiştir. Hem kolaylığı ve hem de doğruluğu bakımından günümüzde en çok kullanılan sayısal yöntem Sonlu Elemanlar Yöntemidir. Bu çalışmada sonlu elemanlar paket programı Magnet 5.2 kullanılarak, gerçekleştirilen prototipin manyetik alan incelenmesi yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Böylece manyetik yatak tasarımında önemli rol oynayan manyetik akı ve manyetik akı yoğunluğu gibi değerler hesaplanmıştır. XVIÇekici tip elektromanyetik yatağın doğal olarak kararsız olması nedeni ile geri besleme kontrolüne ihtiyaç duyulmuştur. Tasarımı gerçekleştirilen elektromanyetik yatakta ise, doğrusal olmayan model analizinde en yaygın olarak kullanılan doğrusal kontrol yöntemi tercih edilmiştir. Elektromanyetik yatağa ait PD kontrolörlü kapalı çevrimin VisSim paket programı ile benzetişimi yapılmış ve kontrolöre ilişkin katsayıda hesaplanmıştır. Tez çalışmasında son olarak, yapımı gerçekleştirilen elektromanyetik yatağın benzetişim sonuçlarından da faydalanılarak deney düzeneği kurulmuştur. XVII
Özet (Çeviri)
THE MODELING, DESIGN AND CONTROL OF ATTRACTIVE ELECTROMAGNETIC-BEARING SYSTEM SUMMARY Today in the world and in our country with the careful use of energy, pollution and reliability importance of magnetic bearings, which provide all these properties, increases. In this thesis, with the help of mathematical model of the bearing the modeling, design and control of attractive electromagnetic-bearing system is done. First of all, the bearings, which are found in the mechanical systems, are classified then their structures and working principles are considered with details. After that types, structures, working principles and superiority of magnetic bearings to the conventional bearings are given. In the examination of magnetic field analysis, analytical solutions of differential equations are difficult and some times impossible. Because of this various kinds of numerical methods are improved. Today, both easiness and truth mostly used analytical method is Finite Element Method. In this thesis with the help of Magnet 5.2 finite elements packet program, examination of magnetic field analysis of the realized prototype has been achieved and the results have been evaluated. In this manner magnetic flux and similar values, which plays an important role in the conception of the magnetic bearing, are calculated. Inherently unstable structure of the attractive type electromagnetic bearing, they always require a feedback control. In the realized conception electromagnetic bearing, most often used linear control technique is preferred. PD type controller is simulated in the VisSim environment and coefficients are calculated. In the end of tis thesis, the experimental set up of electromagnetic bearing is formed. XVIII