OpenGL destekli robot animasyonu
OpenGL supported robot animation
- Tez No: 100991
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
OPENGL DESTEKLİ ROBOT ANİMASYONU ÖZET Robot Animasyon Uygulaması, parçalan ve yapısı seçenekli olan robotları istenilen sayıda ve tipte tanımlamanızı ve bu robotlarla animasyon yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcı animasyon senarsyosunu bir metin dosyası şeklinde hazırlar. Animasyon yürütme Senaryo Dosyası denetiminde gerçeklenir. Program, kullanıcı tarafindan oluşturulan Robot Tanımlama dosyasından robotlara ait verileri okur ve bu bilgilere göre robotlar için gerekli veri yapılarını oluşturur. Bu veri yapılarım kullanarak robotları, tipine, rengine ve ilk durumuna göre ekrana yerleştirir. Metin dosyasından robota ait isim de okunur ve bu isim robotun önüne doku kaplama yöntemi ile yazdır. Bu işlem için program açılırken adlarla ilgili resimler oluşturulur. Ayrıca animasyon programı da bu robot isimlerini kullanır. Kullanıcı tarafindan tanımlanan komut kütüphanesi ise Kütüphane Dosyası ile programa tanıtılır. Bu komutlardan oluşturulan bir senaryo da programa yüklenebilir.. Böylece istenilen sayıda robotun, eş zamanlı veya sıralı bir şekilde çeşitli animasyonları yerine getirmesi sağlanır. Windows ortamında Visual C++ gelişme ortamı ve OpenGL kütüphanesi kullanılarak bu program gehştirilmiştr. OpenGL kütüphanesi nesneye dayalı olmamasına rağmen uygulama tamamen nesne tabanlıdır ve Standart Taslak Kütüphanesi (Standard Template Library) gibi özel nesne yönetim kütüphaneleri kullanılmıştır. Ayrıca GLUT'un pencere yönetimi fonksiyonları kullanılarak Windows mesajlarının karmaşık yapısından program arındırılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
OPENGL SUPPORTED ROBOT ANIMATION SUMMARY OpenGL supported Robot Animation is a program which enables you to define numerous number of robots belonging to different types while allowing you to select parts of these robots interactively and give the flexibility of designing your own animation using these robots. User prepares the animation scenario as a text file. Animation is controlled using the Scenario File. Program reads the datas that belongs to robots from the Robot Identification file developed by the user and constitutes the desired data structures.Using those data structures classifies the robots depending on their types,color and initial positions. Robot's name is also read from the text file and this name is written on the robot using mesh coating.During this process pictures related to names are formed.These names are also used by the animation program. The command library,defined by the user, is introduced to the program by the help of Library File. A scenario formed by these commands can also be uploaded to the program.Therefore, the robot can perform syncronized animations. Robot Animation program was developed with Visual C++ programming interface and OpenGL libraries. Altough OpenGL library is not object oriented, the program in itself is fully object oriented and all the functionality is encapsulated in objects. In addition to OpenGL library, GLUT library was used for window management and handling user input. GLUT library hides the complexity of the messaging system and windowing system of Windows operating system. IX