Ulucak Höyük Geç Neolitik dönem konut mimarisi ve hane organizasyonu
Late Neolithic domestic architecture and household organization at Ulucak Höyük
  1. Tez No: 1009902
  2. Yazar: CEREN BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ulucak Höyüğü'nün Geç Neolitik Dönem'e tarihlenen IV. tabakası, Batı Anadolu Neolitik Dönem kronolojisine göre MÖ 6000-5670 yılları arasına tarihlendirilmektedir. Geç Neolitik Dönem IV. tabakasının IVb evresinde yer alan binaların inşa teknikleri, yapı içerisindeki taşınmaz unsurlar ve küçük buluntular karşılaştırılarak, haneler arası organizasyon ile küçük buluntuların dağılımına ilişkin benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Ulucak Höyüğü'nde erken 6. binyılda konut ve hane ilişkisi ile haneler arası organizasyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Geç Neolitik Dönem IVb evresinde yer alan Bina 12, Bina 13, Bina 19, Bina 52 ve Bina 71'in mimari yapım teknikleri ile bu binalarda açığa çıkarılan küçük buluntuların sayısal dağılımları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, binaların mimari ve buluntu verilerinden oluşturulan parametreler,“Gephi 0.10”programı kullanılarak ağ analizine aktarılmış ve elde edilen ağ haritaları üzerinden IVb tabakasındaki haneler arası organizasyon yorumlanmıştır. Ulucak Höyüğü'nün Geç Neolitik Dönem IVb binaları, Batı Anadolu'daki çağdaş yerleşimlerin Geç Neolitik Dönem mimarisi ve hane organizasyonu ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, Ulucak'ta erken 6. binyılda konut ve hane ilişkisine dair daha kapsamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Layer of Ulucak Höyük, dated to the Late Neolithic Period, is chronologically dated to 6000-5670 BCE according to the Western Anatolian Neolithic chronology. By comparing the construction techniques, immovable architectural features, and small finds of the buildings belonging to Phase IVb of Layer IV, similarities and differences regarding inter-household organization and the distribution of small finds were examined. In this context, the study aims to evaluate the relationship between houses and households, as well as the organization between households, during the early 6th millennium BCE at Ulucak Höyük. As part of the study, the architectural construction techniques of Buildings 12, 13, 19, 52 and 71 from Late Neolithic Phase IVb, together with the numerical distribution of small finds uncovered within these buildings, were compared. In addition, parameters created from the architectural and artefactual data of the buildings were incorporated into a network analysis using the“Gephi 0.10”software, and the inter-household organization in Layer IVb was interpreted based on the resulting network maps. The Late Neolithic Phase IVb buildings of Ulucak Höyük were also evaluated through comparison with the Late Neolithic architecture and household organization of contemporary settlements in Western Anatolia. Based on the obtained data, more comprehensive conclusions regarding the relationship between houses and households during the early 6th millennium BCE at Ulucak Höyük.