A neoclassical realist analysis of Russian intervention in2015 and non-intervention in 2024 in Syria
Suriye'de Rusya'nın 2015 askeri müdahalesi ile 2024'temüdahaleden kaçınma eyleminin neoklasik gerçekçilikperspektifinden analizi
- Tez No: 1009901
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Rusya'nın Suriye'ye askeri müdahalede bulunma ve müdahaleden kaçınma eylemleri bağlamında, iki farklı dönemde değişen dış politika davranışlarını incelemektedir. Neoklasik gerçekçiliği teorik çerçeve olarak kullanan bu çalışma, Rusya'nın 2015 yılında Beşar Esad yönetimini desteklemek için Suriye'ye neden müdahalede bulunduğu ancak Hayat Tahrir el-Şam liderliğindeki muhalif güçler koalisyonunun 8 Aralık 2024 tarihinde Beşar rejimini devirdiği esnada Rusya'nın aynı eylemi yapmaktan neden kaçındığını kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Rusya'nın Suriye müdahalesini açıklarken neoklasik gerçekçilikten faydalanan çalışmaların azlığıyla birlikte 2024'te Rusya'nın müdahaleden kaçınma kararının bu konuda yeni akademik sorgulamaları tetiklemesi nedeniyle, bu çalışma her iki önemli olayı da tek bir vaka içerisinde karşılaştırmalı olarak analiz ederek literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma belirtilen her iki kritik anda da sistemik, alt sistemik ve iç faktörleri analiz ettikten sonra, her ne kadar sistemik ve alt sistemik faktörler Rusya'nın dış politika tercihlerini şekillendirmiş olsa da, iç faktörlerin, özellikle de çalışmada gösterildiği gibi liderin algılarının, her iki kritik anda da dış politika davranışlarını belirlediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Russia's changing foreign policy behavior with regard to her act of intervention and non-intervention in Syria at two critical junctures. By using neoclassical realism as a theoretical framework, the study offers a comprehensive understanding of why Russia intervened in Syria in 2015 to support the rule of Bashar al-Assad but refrained from doing the same act in 2024 when the broad coalition of opposition forces led by Hay'at Tahrir al-Sham overthrew Bashar's regime on December 8. Since there have been few studies benefiting from neoclassical realism in explaining Russia's intervention in Syria, and her decision not to intervene in 2024 prompted further scholarly inquiry, this study aims to contribute to the literature by comparatively analyzing these two critical moments in Russian foreign policymaking, namely Russia's act of intervention and non-intervention in Syria. After analyzing systemic, sub-systemic and domestic factors in both events, the study argues that even though systemic and sub-systemic factors have, to a great extent, affected Russia's foreign policy choices, domestic factors, particularly leader's perceptions as shown in the study, have determined her foreign policy behaviors at both critical junctures.