Boşanma davalarında sosyal medyanın delil ve ispat fonksiyonu
The evidentiary and proof functions of social media in divorce litigation
  1. Tez No: 1009903
  2. Yazar: SEDA ALİHOCAGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Boşanma davalarında taraflar, iddia ve savunmalarını ispat yükü altındadır ve bu amaçla birçok delile dayanmaktadırlar. Tezimiz üç bölümden oluşturmaktadır. Birinci bölümde, boşanma davalarındaki yargılama usulü ve genel olarak deliller konusu incelenmiştir. İkinci bölümde, sosyal medya kullanımının evlilik birliğine etkileri ve boşanma davalarında delil olarak ileri sürülmesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, sosyal medya paylaşımlarının delil olarak mahkemece değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin denetlenmesi hususu ele alınmıştır. Tez konumuz ile ilgili incelenen konular Yargıtay kararları ve doktrin çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In divorce proceedings, the parties bear the burden of proving their claims and defenses, and for this purpose they rely on various types of evidence. This thesis consists of three chapters. The first chapter examines the procedural framework governing divorce cases and the general principles of evidence. The second chapter focuses on the impact of spouses' use of social media on the marital union and the presentation of such use as evidence in divorce proceedings. The third chapter addresses the judicial assessment of social media posts as evidence and the review of such assessments by higher courts. The subjects examined within the scope of this thesis have been evaluated in light of the case law of the Court of Cassation and scholarly doctrine.