Silika destekli (+)–gossypol türevli schiff bazı ligandlarının ve fe(ıı), cu(ıı) metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of silica-supported (+)-gossypol-derived schiff base ligands and their fe(ii) and cu(ii) metal complexes
- Tez No: 1009933
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT DEMETGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, katı destek materyali olarak silika jel kullanılarak pamuk (Gossypium hirsutum) tohumlarından izole edilen (+)-gossypol türevli Schiff bazı ligandları sentezlenmiş ve bu ligandların Fe(II) ve Cu(II) metal kompleksleri hazırlanmıştır. Öncelikle silika jel yüzeyi 3-aminopropiltrietoksisilan (APTES) ve [3-(2-aminoetil)aminopropil]trimetoksisilan (AEPTMS) ile modifiye edilerek sırasıyla Si-APTES ve Si-AEPTMS maddeleri elde edilmiştir. Daha sonra primer-amin fonksiyonlu silika yüzeyleri ile (+)-gossypol arasında gerçekleştirilen kondenzasyon reaksiyonu sonucunda silika destekli Schiff bazı ligandları sentezlenmiştir. Elde edilen ligandların Fe(II) ve Cu(II) metal iyonları ile kompleksleşmesi sağlanarak silika destekli gossypol türevli Schiff bazı metal kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen ligand ve metal komplekslerinin yapısal karakterizasyonu elementel analiz, FT-IR, TGA/DTG, CP/MAS 13C NMR, 1H NMR, SEM-EDX ve HPLC teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen metal komplekslerinin sulu ortamda çözünmemeleri nedeniyle heterojen katalizör olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, silica gel was used as a solid support material to synthesize (+)-gossypol-derived Schiff base ligands isolated from cotton (Gossypium hirsutum) seeds, and the Fe(II) and Cu(II) metal complexes of these ligands were prepared. Initially, the surface of silica gel was modified with 3-aminopropyltriethoxysilane (APTES) and [3-(2-aminoethyl)aminopropyl]trimethoxysilane (AEPTMS) to obtain Si-APTES and Si-AEPTMS materials, respectively. Subsequently, silica-supported Schiff base ligands were synthesized through condensation reactions between the primary amine-functionalized silica surfaces and (+)-gossypol. The resulting ligands were then complexed with Fe(II) and Cu(II) metal ions to produce silica-supported gossypol-derived Schiff base metal complexes. The structural characterization of the synthesized ligands and metal complexes was carried out using elemental analysis, FT-IR, TGA/DTG, CP/MAS 13C NMR, 1H NMR, SEM–EDX, and HPLC techniques. Due to their insolubility in aqueous media, the obtained metal complexes were found to be suitable for use as heterogeneous catalysts.