Silika destekli organokalay bileşiklerinin sentezi ve bazı radikalik reaksiyonlarda kullanımı
Synthesis of silica supported organotin hydrides and their usage in some free radical reactions
- Tez No: 136479
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Tri n-butil kalay hidrür reaktifi organik kimyada son yıllarda çok sık bir biçimde kontrollü serbest radikal reaksiyonların yürütülmesinde kullanılmaktadır. Bu reaktifin en kötü özelliği ürünlerin saflaştırılması işlemlerinde çıkardığı problemlerdir. Bilinen teknikler organokalay bakiyesini tamamen uzaklaştırma konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmamızda organokalay hidrürün silika üzerine kimyasal olarak bağlanarak silika desteği sağlanması ve bu şekilde serbest radikal reaksiyonlarda reaktif olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Bu şekilde reaksiyon sonrasında saflaştırma problemlerinin minimuma indirilmesi hedeflenmektedir. Çalışmalarımızda ilk olarak vinil tri-metoksi silanın fumed (dumanlı) silika üzerine çeşitli çözücüler içerisinde kimyasal olarak bağlanması incelenmiştir. Elde edilen ürünün vinil grubu üzerinden reaksiyona devam edilmiş, bu gruba radikalik koşullarda nBu2SnHCl bileşiği bağlanmaya çalışılmış ve elde edilen ürün çeşitli indirgeyicilerin kullanılmasıyla ( LİAIH4, DİBAL-H ) klorür ve hidrür değişimi amaçlanmış böylece istenilen silika destekli kalay hidrür reaktifi sentezlenmesi denenmiştir. Çalışma önce İR ile takip edilmiş fakat istenilen sonuçlar elde edilememiştir. Daha sonra ağırlık değişimi takip edilmiş ve reaktifin oktil bromürü oktana indirgeyip indirgemediği G.C. ile saptanmaya çalışılmıştır. Daha sonra amacımızı gerçekleştirmek için öncelikle vinil tri-metoksi sılana radikalik olarak nBu2SnHCl bağlanmaya çalışılmıştır. Buradan elde edilen ürün ile fumed silikanın çeşitli koşullarda kimyasal olarak bağlanması denenmiştir. Elde edilen ürün indirgenerek amaçlanan reaktif sentezlenmeye çalışılmıştır. Bu reaksiyonlarda yine önce İR ile daha sonra oktil bromürün indirgenmesi ve G.C. ile takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SILICA SUPPORTED ORGANOTIN HYDRIDES AND THEIR USAGE IN SOME FREE RADICAL REACTIONS In recent years tri-n-butyl tin hydride has been used to carry out controlled free radical reactions. This problem working with this reactive comes up during the purification. Techniques such as chromatography, extraction and distillation are insufficient to get rid of the organotin residue. In this study we aimed to synthesize silica supported tin hydride reagents and use it as a reactive in free radical reactions in order to avoid purification problem. Firstly, chemical bonding of vinyl trimethoxy silane on fumed silica in different solvents has been investigated. Later, the modification of vinyl group was the next step and we tried to add n-Bu2SnHCl to the double bond in radical conditions, to convert Sn- Cl bond to Sn-H bond by using reducing reagents ( LİAIH4, DIBAL-H ), so that we could make silica supported organotin reagent. First several steps were followed by BR. with no success. Later weight changes were monitored after each reaction and final product was tried in reduction of octyl bromide to octane by using G.C. for monitoring. Later, n-Bu2SnHCl was tried to be added to vinyl trimethoxy silane to synthesize aimed reagent differently. The product of this reaction was treated with fumed silica in different conditions. The final product was obtained after reduction and used to convert octyl bromide to octane by monitoring with G.C. and IR. We did not observe any expected result from this reaction either.