Silika destekli FeCl3'ün çeşitli organik reaksiyonlarda kullanılabilirliğinin incelenmesi
The investigation of usability of silica supported FeCl3 in various organic reactions
  1. Tez No: 495071
  2. Yazar: TAYFUN EGEMEN GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Organik reaksiyonları katalize etmek için Demir (III)klorür(FeCl3) kullanımı, organik sentezlerde önemli bir yöntem haline gelmiştir. Demir (III)klorür ideal bir Lewis asidi olarak organik sentezlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Katalitik katılma, ikame etme, esterifikasyon, oksidatif bağlanma, siklizasyon, oksitlenmeler, C-C bağ oluşumu, Friedel-Crafts reaksiyonları, yeniden düzenlenme ve izomerizasyon reaksiyonları, çeşitli işlevsel grupların korumasının kaldırılması ve doğal ürün sentezi gibi reaksiyonlar için ucuz, verimli, kararlı, çevre dostu ve kullanışlı bir ajandır. FeCl3'ün katalitik etkinliğini artırmak ve geliştirmek için PVP, aktif karbon, silika, polimer (polistiren, polivinil klorür gibi), katyon değişim reçinesi ve polianilin kullanımı gibi FeCl3'ün sabitlenmesi için yaygın olarak kullanılan yöntemleri içeren çok sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada, kenetlenme, esterifikasyon, oksidatif kenetlenme, açilleme reaksiyonları gibi farklı organik reaksiyon tiplerini katalizleyen silika destekli FeCl3 katalizörünün kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Using FeCl3 to catalyze organic reactions has become an important method in organic synthesis. Iron (III)chloride is extensively used in organic synthesis as an ideal Lewis acid. It is cheap, efficient, stable, environmentally friendly and a convenient agent for several useful reactions such as catalytic addition, substitution, esterification, oxidative coupling, cyclization, redox, oxidations, C-C bond formation, Friedel-Crafts reactions, rearrangement and isomerization reactions, deprotection of various functional groups, and as a reagent in key steps of natural products synthesis.To effectively carry out and enhance the catalytic activity of FeCl3. There are already a large number of studies using commonly used methods for immobilization of FeCl3, such as the use of PVP, activated carbon, silica, polymer (such as polystyrene, polyvinyl chloride), cation exchange resin, and polyaniline load FeCl3. In this work, usability of silica supported FeCl3 catalyzing in different types of organic reactions such as coupling, esterification, oxidative coupling, acylation reactions has been viewed.