Türkiye elektrik piyasasında rekabetin korunması
Protection of the competition in Turkish electricity market
  1. Tez No: 1009959
  2. Yazar: TAHSİN YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Elektriğin kesintisiz ve düşük maliyetle tüketicilere ulaştırılması, elektrik piyasasına yönelik düzenlemelerin amaçlarındandır. Bu amaç doğrultusunda; elektrik piyasasına ilişkin politikalar, sektörel düzenlemeler ve kararlar belirlenirken, piyasada rekabetin korunması gerekliliği gözetilmelidir. Bunu sağlamak için diğer kurumlar yanında; özellikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (Bakanlık), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Rekabet Kurumu (RK) iş birliği ve koordinasyonu önemlidir. Özel sektör şirketlerinin eylemleri kadar, EPDK ve kamu teşebbüslerinin elektrik piyasasında rekabeti etkileyen düzenleme, karar ve işlemlerinin denetimi de gereklidir. Sektörel düzenlemeler yanında, politikaların da piyasada rekabeti sağlayacak yönde olması için Türkiye Ulusal Enerji Planı, Bakanlık, EPDK, RK ve diğer kurumların dahil olduğu bir süreç içinde oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Uninterrupted and cost-efficent delivery of electricity to consumers is among the objectives of electricity market regulations. In line with this objective, due regard must be given to the necessity of protecting the competition within the market when determining policies, sectoral regulations and decisions. To this end, coordination and cooperation particularly between the Ministry of Energy and Natural Resources, Energy Market Regulatory Authority and Competition Authority among other institutions is important. Supervision is required not only for the actions of private sector companies but also for regulations, decisions and actions of Energy Market Regulatory Authority and state-owned enterprises effecting the competition in the electricity market. In order to ensure that not only sectoral regulations but also policies are promoting the market competition, Turkiye National Energy Plan should be developed through a process involving Ministry of Energy and Natural Resources, Energy Market Regulatory Authority and Competition Authority and other relevant institutions.