Mıknatısların uyguladığı kuvvet konusunun yaratıcı drama yöntemiyle öğretimi: Öğrencilerin akademik başarılarının değerlendirilmesi
Teaching the topic of magnetic force through creative drama: Evaluating students' academic success
  1. Tez No: 1009958
  2. Yazar: HASAN ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Actuarial Sciences, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yaratıcı drama yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin“Mıknatısların Uyguladığı Kuvvet”konusundaki akademik başarılarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Fen Bilimleri dersi kapsamında ele alınan bu konu, öğrencilerin manyetik kuvvet, kutup etkileşimi ve manyetik alan gibi soyut kavramları anlamalarında önemlidir. Literatürde öğrencilerin mıknatıslarla ilgili çeşitli kavram yanılgılarına sahip olduğu ve geleneksel öğretim yöntemlerinin bu yanılgıları gidermede yetersiz kaldığı belirtilmektedir. Yaratıcı drama ise öğrencilerin aktif katılımını sağlayarak soyut kavramların somutlaştırılmasına katkı sunan etkili bir öğretim yaklaşımıdır. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu deneysel desenle yürütülmüş; toplam 43 öğrenci deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Geçerlik ve güvenirliği sağlanan 10 maddelik başarı testi uygulanmış, deney grubunda yaratıcı drama temelli etkinlikler, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemler kullanılmıştır. Sonuçlar, her iki grupta da başarı artışı olduğunu, ancak deney grubunun daha yüksek bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna rağmen gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bulgular, yaratıcı dramanın başarıyı artırma potansiyeline rağmen örneklem büyüklüğü ve uygulama süresinin etkiyi sınırlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the creative drama method on 4th-grade students' academic achievement regarding the topic“Forces Exerted by Magnets.”As part of the Science curriculum, this topic is essential for helping students understand abstract concepts such as magnetic force, pole interaction, and magnetic fields. The literature indicates that students hold various misconceptions about magnets and that traditional teaching methods are often insufficient to address these misunderstandings. Creative drama, however, supports active student participation and helps concretize abstract concepts through role-play and improvisation. The research was conducted using a pretest–posttest control group experimental design, with a total of 43 students assigned to experimental and control groups. A 10- item achievement test, whose validity and reliability were ensured, was administered; the experimental group received creative drama-based instruction, while the control group was taught through traditional methods. The findings revealed an increase in achievement for both groups, with the experimental group showing a greater improvement. However, the difference between the groups was not statistically significant. Overall, the results suggest that although creative drama has the potential to enhance student achievement, factors such as sample size and duration of implementation may limit the magnitude of its effect.