Validebağ korusu'nun (İstanbul) florası
Flora of validebağ grove (İstanbul)
  1. Tez No: 1009971
  2. Yazar: BERİVAN BERFİN ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRRI YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan Validebağ Korusu'nun doğal florası üzerine yapılmıştır. 2021-2025 yılları arasında yapılan çalışmalar sonunda, araştırma sahasında 51 familya ve 89 cinse ait 194 tür ve tür altı taksonun yer aldığı saptanmıştır. Florayı oluşturan 194 taksonun 35'i Akdeniz, 16'sı Avrupa-Sibirya, 2'si ise İran-Turan elementidir. Bu gruplamada yer almayan 141 takson ise fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir. Araştırma bölgesindeki 193 takson Angiospermae alt divizyosundandır. Pteridophyta bölümünden, yalnızca Equisetum telmateia (deredoruk) vardır. Angiospermae alt divizyosundan 155 takson Dicotyledonae, 38 takson ise Monocotyledonae sınıfına aittir. Takson sayısı bakımından en zengin ilk beş familya sırasıyla Asteraceae, Poaceae, Fabaceae, Brassicaceae ve Rosaceae'dir. Araştırma alanında en fazla takson içeren ilk beş cins ise sırasıyla Trifolium, Allium, Geranium, Plantago ve Rumex'dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the natural flora of Validebağ Grove, located on the Anatolian side of İstanbul. As a result of the research conducted between 2021 and 2025, it was determined that the research area hosts 194 species and infraspecific taxa belonging to 51 families and 89 genera. The distribution of the 194 taxa forming the flora, based on phytogeographical elements, is as follows: 35 taxa are Mediterranean, 16 taxa are Euro-Siberian, and 2 taxa are Irano-Turanian elements. The remaining 141 taxa are multi-regional or their phytogeographical region is unknown. 194 taxa in the research area belong to the Angiospermae subdivision. The Pteridophyta division is represented solely by Equisetum telmateia. Among the Angiospermae subdivision, 155 taxa belong to the Dicotyledonae class, and 38 taxa belong to the Monocotyledonae class. The five richest families in terms of taxon number are, respectively: Asteraceae, Poaceae, Fabaceae, Brassicaceae, and Rosaceae. The five richest genera in the research area in terms of taxon number are, respectively: Trifolium, Allium, Geranium, Plantago, and Rumex.