Eser sözleşmesinin yüklenici yönünden sona ermesi
Termination of the work contract in terms of the contractors perspective
  1. Tez No: 1009992
  2. Yazar: TALHA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMALE LEYLA BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın konusu olan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenleme altına alınan eser sözleşmesi, bugünkü ticari hayatın en kritik yapı taşlarından biri haline gelmiştir. Uygulamada ise gerek karmaşık teknik yapısı gerekse zamana yayılan uzun soluklu süreçleri nedeniyle taraflar arasında ciddi anlaşmazlıklara yol açabilmektedir. Bu çalışmanın temel hedefi; sözleşmenin hukuki sınırlarını kesin bir çerçeveye oturtmak, yüklenicinin hak, borç ve sorumluluklarını bütüncül bir sistem içinde analiz ederek hem yükleniciler hem de iş sahipleri için yol gösterici, derli toplu bir başvuru kaynağı sunulmasıdır. Çalışmamızda öncelikle sözleşmenin tanımı ve tarafları incelenmiş;“makul süre”,“somut olayın özellikleri”ve“dürüstlük kuralı”gibi sözleşmenin ruhunu oluşturan temel kavramlar irdelenmiş, yüklenicinin sadakat ve özen, işi bizzat yapma ve ayıba karşı tekeffül gibi asli borçlarının yanında iş sahibinin en temel borcu olmakta olan ücret ödeme borcu ele alındı. Çalışmamızın odaklandığı asıl nokta ise eser sözleşmesinin yüklenici yönünden sona erme rejimleridir. Bu kapsamda; yüklenicinin haklı nedenle fesih hakkı, ifa imkânsızlığı, TBK m. 484 çerçevesinde tazminat karşılığı fesih ve yüklenicinin ölümü gibi özellik arz eden durumlar, güncel Yargıtay kararları ve öğretideki tartışmalar kapsamında değerlendirilmiştir. Ayrıca sözleşmenin sona ermesinin geriye veya ileriye etkili sonuçları, tasfiye süreci üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction contract (contract for work), governed by the Turkish Code of Obligations No. 6098, has become one of the most critical pillars of modern commercial life. In practice, however, these contracts frequently lead to significant disputes between parties due to their complex technical structures and long-term processes spanning over time. The primary objective of this study is to establish the legal boundaries of the contract within a clear framework and to analyze the rights, obligations, and liabilities of the contractor within a holistic system, thereby providing a comprehensive reference for both contractors and employers. In this study, the definition of the contract and its parties are first examined; fundamental concepts constituting the essence of the contract such as“reasonable time,”“characteristics of the concrete case,”and the“principle of good faith”are scrutinized. Furthermore, the contractor's primary obligations, including the duty of loyalty and care, the obligation to perform personally, and warranty against defects, as well as the employer's fundamental obligation to pay the contract price, are addressed. The focal point of this study is the legal regime governing the termination of the construction contract from the contractor's perspective. In this context, specific circumstances such as the contractor's right to terminate for just cause, impossibility of performance, termination in exchange for compensation under Article 484 of the TCO, and the death of the contractor are evaluated in light of current Court of Cassation (Yargıtay) precedents and doctrinal debates. Additionally, the retroactive and prospective consequences of termination and the liquidation process are emphasized.