Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüdü
Default of contractor in flat for land construction agreement
  1. Tez No: 642967
  2. Yazar: DİLARA SEPTİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmamızda arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüde düşmesi ve sonuçları konusunu ele aldık. Çalışmamızın birinci bölümünde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, şekli, çeşitleri, unsurları ve tarafları konularını inceledik. Ayrıca arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tarafları olan arsa sahibinin ve yüklenicinin borçlarının neler olduğuna değindik. Çalışmamızın ikinci bölümünde genel olarak borçlunun temerrüdüne, yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüde düşmesi için teslim borcunun muaccel olması, mümkün olması, ifa edilmemiş olması ve arsa sahibi tarafından ihtarda bulunulmuş olması şartlarına değindik. Çalışmamızın üçüncü bölümünde yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüde düşmesinin sonuçları başlığı altında tam iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerin sonuçları kapsamında arsa sahibinin seçimlik hakları olan aynen ifa ve gecikme tazminatını talep etme, aynen ifadan vazgeçip müspet zararın tazminini talep etme ve sözleşmeden dönüp menfi zararın tazminini talep etme konularını ele aldık. Akabinde çalışma konumuz bakımından önem arz eden sözleşmeden dönme müessesi kapsamında arsa sahibinin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden dönmesinin hukuki sonuçlarını, dönmenin sözleşmenin geçerliliği üzerine etkisine ilişkin doktrin ve Yargıtay'ın görüşlerini, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tasfiyesini, menfi zararı, dönmenin sözleşme ilişkisi üzerine etkisi bakımından doktrin ve Yargıtay'ın görüşlerini ele aldık. Çalışmamızın son bölümünde ise arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesine ilişkin bazı özel durumları ele aldık. Bu kapsamda arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüde düşmesi üzerine arsa sahibinin sözleşmeden dönmesinin üçüncü kişiler yönünden sonuçlarına değindik. Ayıp dışındaki eksik işler ve ilave işler bakımından hukuki durum ile eser sözleşmesine ilişkin bazı kanun hükümlerinin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesine uygulanması sorununu değerlendirdik. Son olarak arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde tarafların borçları bakımından uygulanacak zamanaşımı sürelerini ele aldık
Özet (Çeviri)
In this work, we discussed the results of contacter's default in the constract of construction in return for land share. In the first part of study, we examined the definition, legal characters, form, types, elements and parties of the constract of construction in return for land share. We also mentioned about the debts of the land owner and the contractor who are the parties of the constract of construction in return for land share. In the second part of study, we mentioned the conditions of default of the contractor's independent departments delivery debt. In the third part of the study, we discussed the results of the default of the constractor's delivery of the independent departments. Then we discussed the consequences of the return of the land owner from the contract of construction in return for land share and the effect of the return on the validity of the contract. Also we mentioned the Supreme Court decisions and the doctrine views about this topic. In the last part of study we mentioned some special cases about the contract of construction in return for land share. Within this scope, we discussed the legal consequences of the return of the land owner from the contract in terms of third parties. We evaluated the legal situation regarding the missing and additional works and the application of certain provisions of the law on the construction contract to the constract of construction in return for land share. Finally, we discussed the statute of limitations to be applied in terms of the debts of the parties in the contract of construction in return for land share.