Senedin ibraz zorunluluğu
Obligation to present a deed
- Tez No: 1009996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SERHAT KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Kanun Koyucu Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 219'da tarafların özünde bir belge olarak kabul edilen senedi ibraz zorunluluğunu düzenlemiştir. Bu düzenleme tarafların davayı aydınlatma ödevinin usul kanunumuzdaki yansıması olarak kabul edilmektedir. Nitekim HMK m. 221' de de üçüncü kişilerin ibraz zorunluluğu düzenlenmiştir. Bu yasal düzenlemelerin asıl amacının maddi gerçeğe ulaşmakta taraflar veya üçüncü kişilerin aktif rol almasını sağlamak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Medeni usul hukukumuzda ibraz zorunluluğu kurumu Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 219, 220, 221 ve 222. maddelerinde emredici olarak düzenlenmiştir. Ancak biz konumuzun senedin ibraz zorunluluğu olması nedeniyle ticari defterlerin ibrazını düzenleyen HMK m. 222'yi çalışmamız kapsamında ele almayacağız. Çalışmamız kapsamında senedin ibraz zorunluluğu kurumu ilk derece mahkemeleri ve kanun yolu aşamaları ekseninde doktrindeki görüşler ve güncel yargı içtihatlarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde, öncelikle, konunun daha rahat anlaşılabilmesi adına genel olarak ispat kavramı ve aydınlatma ödevi açıklanmıştır. Sonrasında ise ibraz zorunluluğu ve senet kavramı usul hukukumuz kapsamında değerlendirilmiştir. İkinci bölümün başında ise senedin ibrazı için gerekli olan koşullar, senedin ibraz usulü ele alınmıştır. Sonrasında mahkemenin ibraz kararı vermesi ve karşı taraf ve üçüncü kişilerin bu ibraz kararına ilişkin davranışları açıklanmıştır. Son olarak kanun yolu aşamasında senedin ibraz zorunluluğu ve ibraz kararına uyulmaması ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise senedin ibraz zorunluluğunu sınırlayan hâller ve yargılama sırasında sırların korunması hususu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The legislator, in Article 219 of the Code of Civil Procedure (HMK), regulates the obligation of the parties to submit documents, which are essentially regarded as written instruments. This regulation is considered a reflection of the parties' duty to clarify the case within our procedural law. Indeed, Article 221 of the HMK also regulates the obligation of third parties to submit documents. It would not be wrong to say that the main purpose of these legal provisions is to ensure that the parties or third persons take an active role in revealing the material truth. In our civil procedural law, the obligation to submit documents is imperatively regulated under Articles 219, 220, 221, and 222 of the HMK. However, since the focus of this study is the obligation to submit written instruments, Article 222 of the HMK, which concerns the submission of commercial books, will not be addressed within the scope of this work. Within the scope of our study, the institution of the obligation to submit written instruments is examined in light of doctrinal opinions and recent judicial precedents, focusing on both first instance courts and appellate stages. In the first chapter, in order to facilitate understanding of the topic, the general concepts of proof and the duty to clarify are explained. Subsequently, the concept of the obligation to submit documents is evaluated within the framework of our procedural law. Then, the court's decision to order submission and the responses of the opposing party and third parties to such an order are explained. Finally, the obligation to submit written instruments and the consequences of non-compliance at the appellate stage are addressed. In the third chapter, the circumstances limiting the obligation to submit written instruments are explained.