Örgütsel maneviyatın sessiz istifa üzerindeki etkisi (bir alan araştırması)
The effect of organizational morale on silent resignation (a field study)
- Tez No: 1009997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Disiplinlerarası Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel maneviyat algıları ile sessiz istifa davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini öğretmenler oluşturmaktadır. Zaman ve maliyet kısıtları nedeniyle araştırmada tesadüfi olmayan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde iki bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer alırken, ikinci bölümünde örgütsel maneviyat algısı ve sessiz istifa davranışını ölçmeye yönelik ifadeler bulunmaktadır. Örgütsel maneviyat algısını ölçmek amacıyla üç boyut ve 21 ifadeden oluşan ölçekten, sessiz istifa davranışını ölçmek amacıyla ise iki boyut ve 20 ifadeden oluşan ölçekten yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan 371 anketten değerlendirmeye uygun bulunan 276 anket verisi analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS Statistics 27 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre örgütsel maneviyat algısının cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu ve kurumda çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Buna karşılık sessiz istifa davranışının cinsiyet, medeni durum, yaş ve sektörde toplam çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel maneviyat algısı ile sessiz istifa davranışı arasında orta düzeyde ve negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, örgütsel maneviyat düzeyi arttıkça sessiz istifa davranışının azaldığını göstermektedir. Bu durum, örgütlerde oluşturulan anlam ve değer temelli çalışma ortamının çalışanların örgüte yönelik tutum ve davranışları üzerinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırma sonuçları, eğitim kurumlarında yöneticilerin örgütsel maneviyatı destekleyici uygulamalara önem vermesi gerektiğini göstermektedir. Çalışan bağlılığını artırmaya yönelik stratejiler geliştirilerek sessiz istifa davranışının önüne geçilebilir. Gelecek araştırmalar farklı örneklemlerle konuyu daha kapsamlı inceleyebilir ve literatüre katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of organizational spirit and silent resignation behavior. The research population consists of teachers. Due to time and cost constraints, a non-random convenience sampling method was used in the research. A two-part questionnaire was used in the data collection process. The first part of the questionnaire included questions to determine the demographic characteristics of the participants, while the second part contained statements to measure organizational spirit perception and silent resignation behavior. A scale consisting of three dimensions and 21 statements was used to measure organizational spirit perception, and a scale consisting of two dimensions and 20 statements was used to measure silent resignation behavior. Of the 371 questionnaires received within the scope of the research, 276 questionnaire data deemed suitable for evaluation were analyzed. SPSS Statistics 27 program was used for data analysis. According to the research findings, it was determined that organizational spirit perception did not show a significant difference according to gender, marital status, age, education level, and length of service in the institution. In contrast, it was found that silent resignation behavior differed significantly according to gender, marital status, age, and total length of service in the sector. Furthermore, a moderate and negative correlation was found between perceived organizational spirituality and silent resignation behavior. The results show that as the level of organizational spirituality increases, silent resignation behavior decreases. This reveals that the meaning and value-based work environment created in organizations plays a significant role in employees' attitudes and behaviors towards the organization. In this context, research findings indicate that administrators in educational institutions should place importance on practices that support organizational spirituality. By developing strategies to enhance employee engagement, the phenomenon of quiet quitting can be prevented. Future studies may examine the topic more comprehensively with different samples and contribute to the literature.