Kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin etik karar verme sürecinde gösterdikleri etik duyarlılık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of ethical sensitivity shown by nurses working in public hospitals in the ethical decision-making process
- Tez No: 1010016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, kamu hastanelerinde görev yapan hemşirelerin etik karar verme sürecindeki ahlaki duyarlılık ve profesyonel davranışları yerine getirme düzeylerin saptamak; bunun yanı sıra etik duyarlılık düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırma, Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan ve gönüllü olarak katılan 253 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanter (HPDE)”ve“Ahlaki Duyarlılık Anketi”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları, hemşirelerin etik duyarlılıklarının orta-yüksek düzeyde olduğunu, profesyonellik davranışlarının ise deneyim ve yönetsel rollerle birlikte arttığını ortaya koymuştur. Mesleki profesyonellik ile ahlaki duyarlılık arasında doğrudan güçlü bir korelasyon saptanmamıştır. ADA alt boyutlarında alfa değerleri 0,61–0,88 arasında değişmektedir. Özellikle Çatışma (0,88) yüksek iç tutarlılık göstermektedir. 0,60–0,70 aralığındaki alt boyutlar (Otonomi, Oryantasyon vb.) ise kabul edilebilir ancak geliştirilebilir düzeydedir. HPDE toplam ölçeği için alfa 0,76 olup iyi düzeyde güvenilirlik göstermektedir. HPDE alt boyutlarında alfa değerleri 0,60–0,81 aralığındadır. Genel olarak değerlendirildiğinde, her iki ölçek ve alt boyutları bu araştırma örnekleminde yeterli düzeyde iç tutarlılığa sahiptir. ADA ile HPDE toplam puanları arasındaki ilişki incelendiğinde, değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (r=0,034; p=0,586). Sonuç: Araştırma sonuçları, hemşirelerin etik duyarlılıklarının orta-yüksek düzeyde olduğunu, profesyonellik davranışlarının ise deneyim ve yönetsel rollerle birlikte arttığını ortaya koymuştur. Mesleki profesyonellik ile ahlaki duyarlılık arasında doğrudan güçlü bir korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the levels of moral sensitivity and professional behavior in the ethical decision-making process of nurses working in public hospitals, as well as to examine the factors influencing their levels of ethical sensitivity. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 253 nurses working at Atatürk State Hospital who voluntarily participated. Data were collected using the“Demographic Information Form,”“Behavioral Inventory for Professionalism in Nursing (BIPN),”and the“Moral Sensitivity Questionnaire.”In the analysis of the data, in addition to descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman correlation analyses were used. Findings: The results of the study revealed that the nurses' ethical sensitivity was at a moderate-to-high level, while their professionalism behaviors increased with experience and managerial roles. No direct strong correlation was found between professional professionalism and moral sensitivity. Alpha values for the ADA sub-dimensions range from 0.61 to 0.88. Conflict (0.88) in particular shows high internal performance. Sub-dimensions in the 0.60–0.70 range (Autonomy, Orientation, etc.) are acceptable but can be improved. The alpha for the total HPDE performance is 0.76, showing good improvement. Alpha values for the HPDE sub-dimensions range from 0.60 to 0.81. Overall, its two dimensions and sub-dimensions have sufficient internal adequacy in this study. The relationships between ADA and HPDE total scores may vary; no persistently significant difference was found between the variables (r=0.034; p=0.586). Conclusion: The research results revealed that nurses' ethical sensitivity was at a moderate-to-high level, and their professional behavior increased with experience and managerial roles. No direct strong correlation was found between professionalism and moral sensitivity.