Uluslararası politik krizlerin işletme finansal performansına etkisi: Ağustos 2018 Türk-Amerikan politik krizi perspektifinde Türk demir çelik firmaları vakası
The effect of international political crises on business financial performance: The case of Turkish iron and steel companies in the perspective of the August 2018 Turkish-American political crisis
- Tez No: 1010015
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Politik Krizler; ticaret hacimleri, risk primleri, döviz kurları vb. ekonomik ve finansal değişkenleri etkilemektedir. Resmi ve gayriresmi ambargolar uluslararası mahiyeti olan politik krizlerin doğal bir sonucudur. Bu mahiyetteki krizlerin sektör bazında spesifik etkileri görülmektedir. Özellikle; gelir modelinde dış ticaret ve turizm fonksiyonu, maliyet kompozisyonunda hammadde ve enerji fonksiyonu yüksek olan işletmeler bu krizlerden etkilenmektedirler. Uluslararası Politik Krizler'in akabinde bu tip işletmelerin finansal performanslarında meydana gelen değişimlerin ölçülebilmesi amacıyla; Ağustos 2018 Türk – Amerikan Siyasi Krizi öncesi ve sonrasındaki dönemlerde Borsa İstanbul Metal Endeksi'nde işlem gören ve bu hadiseden etkilenen Demir Çelik işletmelerinin finansal performansları finansal rasyo analizi yolu ile belirlenmiştir. Araştırmada finansal rasyo analizi sonucu elde edilen veri setinin dağılım kriterleri ve özelliklerine uygun olarak Wilcoxon İşaretli Sıra Testi uygulanarak Ağustos 2018 Türk – Amerikan Politik Krizi'nin bu işletmeler üzerinde etkisi olup olmadığı anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda ilgili firmaların bazı finansal rasyolarında kriz öncesi ve sonrası dönemde anlamlı ölçüde bir farklılık olduğu anlaşılmıştır. Karlılık Oranları kapsamında; FAVÖK Marjı, Net Kar Marjı, Özsermaye Karlılık Oranı (ROE), Aktif Karlılığı Oranı (ROA) olmak üzere analizi yapılan tüm karlılık oranlarında kriz öncesi ve sonrası dönemde %5 anlamlılık seviyesinde olumsuz bir farklılık tespit edilmiştir. Mezkur karlılık oranları haricinde diğer finansal rasyolar arasında yalnızca Cari Oran ve Stok Devir Hızı finansal rasyolarında olumsuz farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International Political Crises affect economic and financial variables such as trade volumes, risk premiums, exchange rates, etc. Official and unofficial sanctions are a natural consequence of political crises with an international dimension. These crises have specific effects on sectoral basis. Particularly, businesses with high functions of foreign trade and tourism in their income models, and raw materials and energy in their cost composition, are affected by these crises. To measure the changes in the financial performance of such businesses following International Political Crises, the financial performances of Iron and Steel enterprises listed on the Borsa Istanbul Metal Index, affected by the Turkish-American Political Crisis in August 2018, were determined through financial ratio analysis for the periods before and after the crisis. In the study, the Wilcoxon Signed-Rank Test was applied to the dataset obtained from the financial ratio analysis according to the distribution criteria and characteristics of the data to understand whether the August 2018 Turkish-American Political Crisis had an impact on these enterprises. As a result of the research, it was found that there were significant differences in some financial ratios of the relevant companies before and after the crisis. Within the scope of Profitability Ratios; an adverse difference at a 5% significance level was detected in all analyzed profitability ratios, including EBITDA Margin, Net Profit Margin, Return on Equity (ROE), and Return on Assets (ROA) in the periods before and after the crisis. Apart from the aforementioned profitability ratios, adverse differences were found only in the Current Ratio and Inventory Turnover financial ratios among the other financial ratios.