Prostat kanseri hücrelerinde sekonder metabolit-tabanlı ilaç ve kemodinamik terapi etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation of secondary metabolite-based drug and chemodynamic therapy interactions in prostate cancer cells
- Tez No: 1010022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLERYÜZ ERKOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri prostat kanseridir. Geleneksel tedavileri yeterince etkin olmadığından yeni tedavi yöntemlerinin araştırılmasına ihtiyaç duyulur. Bu araştırma, prostat kanseri tedavisi için umut vadedebilecek yeni bir nanotaşıyıcı geliştirilmesini amaçlamaktadır. Geliştirilen nanotaşıyıcı sistemi, sekonder metabolit tabanlı olan usnik asitin ve kemodinamik terapinin etkileşiminin kullanımıyla prostat kanseri hücrelerinin ölümünü hedeflemektir. Usnik asit antikanser özellikleri ile, kemodinamik terapi ise oksidatif stres mekanizması üzerinden kanser hücrelerini yok eden yenilikçi bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada, PC3 prostat kanseri hücreleri hattında usnik asit ve MnO2 nanoparçacıkları ile kemodinamik terapi uygulanmasıyla hücre canlılığı incelenmiştir. Deneysel çalışmada, PC3 hücrelerine farklı dozlarla usnik asit ve MnO2 nanoparçacığı uygulanarak MTT testi gerçekleştirilmiştir. Alınan bulgularda, usnik asit tek başına ve kemodinamik terapi ile aynı anda uygulandığında hücre canlılığı üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu ve hücrelerin ölümünü tetiklediğini göstermektedir. Sonuç olarak, MnO2 nanoparçacıklarının ve usnik asit`in, prostat kanseri tedavisinde potansiyel bir terapötik strateji gibi değerlendirebilir. Bu çalışma kemodinamik terapinin usnik asit ile sinerjik etkilerini ortaya koyarak, gelecekteki kanser tedavilerine yönelik yeni yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most common types of cancer in men is prostate cancer. Since traditional treatments are not effective enough, new treatment methods need to be investigated. This research aims to develop a new nanocarrier that may be promising for the treatment of prostate cancer. The developed nanocarrier system targets the death of prostate cancer cells by using the interaction of usnic acid, which is based on secondary metabolites, and chemodynamic therapy. Usnic acid is an innovative treatment method that destroys cancer cells with its anticancer properties, while chemodynamic therapy is an oxidative stress mechanism. In this study, cell viability was examined by applying chemodynamic therapy with usnic acid and MnO2 nanoparticles in PC3 prostate cancer cell line. In the experimental study, MTT test was performed by applying different doses of usnic acid and MnO2 nanoparticles to PC3 cells. The findings show that usnic acid has a significant effect on cell viability and triggers cell death when applied alone and simultaneously with chemodynamic therapy. As a result, MnO2 nanoparticles and usnic acid can be evaluated as a potential therapeutic strategy in the treatment of prostate cancer. This study contributes to the development of new approaches for future cancer treatments by revealing the synergistic effects of chemodynamic therapy with usnic acid.