Deprem felaketinde gerçek ve tüzel kişilerin cezai yönden sorumluluğu
Criminal liability of natural and legal persons in earthquake disasters
- Tez No: 1010021
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olması gerçeğinden hareketle, deprem felaketlerinde meydana gelen ölüm ve yaralanmalar nedeniyle, gerçek ve tüzel kişilerin ceza hukuku bakımından sorumluluğu incelenmiştir. Depremler, doğal afet olarak ortaya çıkmalarına rağmen, önlenebilir zararların varlığı halinde kişiler yönünden cezai ve hukuki sorumluluk doğurmaktadır. Özellikle yapı güvenliği, denetim eksiklikleri ve mühendislik ihmalleri gibi nedenlerle yaşanan kitlesel can kayıpları ile yaralanmalar, ceza hukuku bakımından“taksir”,“bilinçli taksir”veya“olası kast”kapsamında, maddi ve manevi zararların karşılanması bakımından ise hukuki yönden değerlendirilmektedir. Nitekim deprem Türkiye'de öngörülebilir nitelikte bir doğal afet olup, ülke nüfusunun neredeyse tamamının deprem bölgesinde yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, deprem nedeniyle yaşanan olumsuz neticeler ve doğurduğu sonuçlar ceza hukuku açısından ayrı bir önem teşkil etmektedir. Tezin temel amacı, afet sonrası sorumluluğun sadece teknik ve idari yönüyle değil, cezai boyutuyla da ele alınmasını sağlayarak yapı üretim sürecine dahil olan tüm süjelerin hukuki sorumluluklarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hem doktrindeki yaklaşımlar hem de yargı içtihatları birlikte değerlendirilmiş, normatif düzenlemelerin uygulamadaki karşılığı analiz edilmiştir. Aynı zamanda 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bir depremzede olarak; deprem felaketinin ortaya çıkardığı sonuçlar ve yerel halkın cezai sorumluluğu bulunan kişilere karşı bakışı ve yargısal süreçten beklentisi, afete bizzat şahit olan bir depremzede penceresinden aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the criminal liability of individuals and legal entities for deaths and injuries caused by earthquakes in Turkey, a country prone to earthquakes. Although earthquakes are natural disasters, they give rise to criminal and legal liability for individuals if preventable damage occurs. Mass casualties and injuries, particularly those resulting from building safety deficiencies, inadequate inspections, and engineering negligence, are evaluated under criminal law as“negligence”,“conscious negligence”or“intent”while compensation for material and moral damages is assessed from a legal perspective. Indeed, earthquakes are a foreseeable natural disaster in Turkey, and considering that almost the entire population lives in earthquake zones, the negative consequences and repercussions of earthquakes are of particular importance from a criminal law perspective. The main objective of this thesis is to address post- disaster liability not only from a technical and administrative perspective but also from a criminal standpoint, thereby clearly outlining the legal responsibilities of all parties involved in the building production process. To this end, both doctrinal approaches and judicial precedents have been evaluated, and the practical application of normative regulations has been analyzed. Furthermore, as an earthquake victim affected by the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, this work attempts to convey the consequences of the earthquake disaster, the local population's view of those with criminal responsibility, and their expectations from the judicial process, from the perspective of an earthquake survivor who witnessed the disaster firsthand.