Rat polikistik over sendromu modelinde TRPV1 ve TRPM2 iyon kanallarının ekspresyonunun ve metilasyonun rolü
The role of expression and methylation of TRPV1 and TRPM2 ion channels in rat polycystic ovary syndrome model
- Tez No: 1010037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN AKDAĞ, PROF. DR. BAHATTİN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda sık görülen, hiperandrojenizm, ovulatuar disfonksiyon ve polikistik over morfolojisi ile karakterize kompleks bir endokrin ve metabolik bozukluktur. Bu tez çalışmasının amacı, ratlarda oluşturulan PKOS modelinde Trpv1 ve Trpm2 iyon kanallarının gen ekspresyon düzeyleri ile promotör metilasyon durumlarını araştırmak ve PKOS tedavisinde yaygın olarak kullanılan metformin ile etinil östradiol/drospirenon (EE/DRSP) kombinasyonunun bu parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada deney hayvanları kontrol, PKOS, metformin, EE/DRSP ve metformin+EE/DRSP olmak üzere farklı gruplara ayrılmıştır. PKOS modeli oluşturulduktan sonra serum hormon düzeyleri (FSH, LH, östradiol ve testosteron) belirlenmiş, kan ve over dokularından RNA ve DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Gen ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı PCR yöntemi ile analiz edilirken, DNA metilasyon durumları metilasyon spesifik PCR yöntemi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, PKOS grubunda hormonal dengenin bozulduğunu ve over dokusunda morfolojik değişikliklerin meydana geldiğini göstermiştir. Ayrıca Trpv1 ve Trpm2 genlerinin ekspresyon düzeylerinde ve promotör metilasyon durumlarında önemli değişiklikler tespit edilmiştir. Uygulanan metformin ve EE/DRSP tedavilerinin hem gen ekspresyonu hem de metilasyon profilleri üzerinde düzenleyici etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle kombine tedavi uygulamasının bazı parametrelerde daha belirgin iyileşme sağladığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Trpv1 ve Trpm2 iyon kanallarının PKOS patogenezinde rol oynayabileceğini ve epigenetik düzenlemeler ile ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, PKOS'un moleküler mekanizmalarının anlaşılmasına katkı sağlamakta ve bu iyon kanallarının potansiyel terapötik hedefler olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex endocrine and metabolic disorder commonly observed in women of reproductive age and is characterized by hyperandrogenism, ovulatory dysfunction, and polycystic ovarian morphology. The aim of this doctoral thesis was to investigate the gene expression levels and promoter methylation status of Trpv1 and Trpm2 ion channels in a rat model of PCOS, and to evaluate the effects of metformin and the ethinyl estradiol/drospirenone (EE/DRSP) combination, which are commonly used in the treatment of PCOS, on these parameters. In this study, experimental animals were divided into different groups as control, PCOS, metformin, EE/DRSP, and metformin+EE/DRSP treatment groups. After the establishment of the PCOS model, serum hormone levels including follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol, and testosterone were determined. RNA and DNA were isolated from blood and ovarian tissues. Gene expression levels were analyzed using real-time polymerase chain reaction (RT-PCR), while DNA methylation status was evaluated by methylation-specific polymerase chain reaction (MSP). The results demonstrated that hormonal balance was disrupted in the PCOS group and that significant morphological alterations occurred in ovarian tissues. In addition, notable changes were observed in both the expression levels and promoter methylation status of the Trpv1 and Trpm2 genes. Treatment with metformin and EE/DRSP showed regulatory effects on both gene expression and methylation profiles. In particular, the combined treatment exhibited more pronounced improvements in several parameters. In conclusion, the findings of this study suggest that Trpv1 and Trpm2 ion channels may play a role in the pathogenesis of PCOS and may be associated with epigenetic regulatory mechanisms. These results contribute to a better understanding of the molecular mechanisms underlying PCOS and indicate that these ion channels may represent potential therapeutic targets for the management of the disorder.