Work life balance policies in turkiye from the perspectives of institutional actors: An analysis of design, implementation, and results
Türkiye'de kurumsal aktörlerin perspektifinden iş-yaşam dengesi politikaları: Tasarım, uygulama ve sonuçların analizi
  1. Tez No: 1010038
  2. Yazar: SEMA YILMAZ GÜLCEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de iş–yaşam dengesi politikalarının tasarım, uygulama ve sonuçlarını, bu alanda çalışan kurumsal aktörlerin perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki mevcut politika çerçevesini bakım rejimi yaklaşımı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve refah devleti literatürü ile Avrupa Birliği düzenlemeleri bağlamında ele almaktadır. Araştırmanın alan çalışması, farklı kurum ve kuruluşlarda bu alanda bilgi ve deneyime sahip 11 kişiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de iş–yaşam dengesi politikalarının görece gelişmiş bir yasal ve kurumsal çerçeveye sahip olmasına rağmen, hedeflenen dönüşümü yaratmakta sınırlı kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sınırlılığın temel nedenleri; bakım hizmetlerinin kapsamı, niteliği ve örgütlenmesindeki eksiklikler, toplumsal cinsiyet boyutu, politika amaçlarının zaman içindeki dönüşümü, tasarım ile uygulama arasındaki boşluk, mevcut politika araçlarının sınırlı ve bazen çelişkili etkileri, işgücü piyasasının yapısal özellikleri ve yönetişim kapasitesindeki gelişim ihtiyacıdır. Bulgular, özellikle bakım hizmetlerindeki gelişim ihtiyacı ile bu hizmetlerin kurumsal olarak örgütlenme biçiminin, söz konusu politika alanının sonuçları üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu tez, Türkiye'de iş–yaşam dengesi politikalarının etkilerini bütüncül bir çerçevede açıklamakta ve bu doğrultuda politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the design, implementation, and outcomes of work-life balance policies in Türkiye from the perspective of institutional actors working in this field. The study addresses the current policy framework in Türkiye within the context of the care regime approach, gender equality and welfare state literature, and European Union regulations. The fieldwork is based on semi-structured interviews conducted with 11 individuals who have expertise and experience in this field across different institutions and organizations. The findings of the study reveal that although work–life balance policies in Türkiye are supported by a relatively developed legal and institutional framework, they remain limited in achieving the intended transformation. The main reasons for this limitation include the inadequacies in the scope, quality, and organization of care services; the gender dimension; the evolution of policy objectives over time; the gap between policy design and implementation; the limited and sometimes contradictory effects of existing policy tools; the structural characteristics of the labor market; and shortcomings in governance capacity. The findings particularly highlight that the need for improvement in care services and the way these services are institutionally organized play a decisive role in shaping the outcomes of this policy area. This thesis explains the effects of work-life balance policies in Türkiye within a compehensive framework and offers policy recommendations accordingly.