11-13 yaş grubu çocuklara uygulanan dikkat geliştirici eğitsel oyunların dart performansına etkisi
The effect of attention-enhancing educational games applied to children aged 11–13 on dart performance
  1. Tez No: 1010046
  2. Yazar: ÖMER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, dart antrenmanı yapan 11-13 yaş arasındaki ortaokul öğrencilerine dikkat geliştirici eğitsel oyunlar oynatılarak bu dikkat geliştirici eğitsel oyunların öğrencilerinin dart performansını artırıp artırmadığının incelemesidir. Çalışmanın örneklem grubunu 11-13 yaş arasında olan 30 tane erkek ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem grubunda bulunan öğrencilerin 15 tanesi deney grubu ve 15 tanesi de kontrol grubunda olacak şekilde tarafsız bir şekilde ayrılmıştır. Her iki çalışma grubunda yer alan dart oyuncularının demografik bilgileri (yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi ve antrenman yaşı) alındıktan sonra ön test için; dart performanslarını ölçmek amacıyla 3 atış yaptırılarak ortalamaları alınmıştır. Ön test ölçümleri alındıktan sonra kontrol grubuna 8 hafta boyunca düzenli olarak haftanın belirlenen 2 günü 30 dakika dart antrenmanları uygulanmıştır, deney grubuna ise 8 hafta boyunca haftada 2 gün 30 dakika boyunca uygulanan dart antrenmanlarının yanı sıra dikkat geliştirici eğitsel oyunlar oynatılmıştır. 8 haftalık dart antrenmanları ile uygulanan dikkat geliştirici eğitsel oyunların sonrasında son test için öğrencilerin dart performansı ölçülmüştür. Tekrarlanan Ölçümlü Varyans Analizi sonucunda Grup x Periyot interaksiyon etkisi önemli bulunmuştur (P=0.011). Deney grubuna ait ön test-son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu, kontrol grubuna ait grubuna ait ön test-son test puanları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara bakarak dikkat geliştirici eğitsel oyunların, öğrencilerin dikkat düzeyini arttırdığı ve dart performansını olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether attention-enhancing educational games improve the dart performance of middle school students aged 11–13 who practice dart training. The sample group of the study consisted of 30 male middle school students between the ages of 11 and 13. The participants were randomly divided into two groups: 15 students were assigned to the experimental group and 15 students to the control group. First, the demographic characteristics of the dart players in both groups (age, height, weight, body mass index, and training age) were recorded. For the pre-test measurements, three dart throws were performed in order to determine the students' dart performance, and the average of these throws was calculated. After the pre-test measurements were obtained, the control group participated in regular dart training sessions for 30 minutes, twice a week, for eight weeks. In addition to the same dart training program, the experimental group also participated in attention-enhancing educational games during the eight-week period, twice a week for 30 minutes. At the end of the eight-week training period, the dart performance of the students was measured again as a post-test. The obtained data were analyzed using repeated measures analysis of variance. The results revealed that the Group × Period interaction effect was statistically significant (p = 0.011). While a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental group, no statistically significant difference was observed between the pre-test and post-test scores of the control group. Based on these findings, it can be concluded that attention-enhancing educational games increase students' attention levels and positively affect their dart performance.