Meme, kolon-rektal ve akciğer kanser türleri arasındaki mikrobiyota ilişkisi
Microbiota relationship between breast, colon-rectal and lung cancer types
  1. Tez No: 1010052
  2. Yazar: EBRU KANIMDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Meme, kolorektal ve akciğer kanseri, dünya çapında en sık görülen ve en yüksek ölüm oranlarına sahip maligniteler arasında yer almaktadır. Son yıllarda, tümörle ilişkili mikrobiyotanın karsinogenez ve tümör progresyonundaki rolüne yönelik ilgi belirgin biçimde artmıştır. Bununla birlikte, farklı kanser türlerini klinik evreleriyle birlikte ele alan çalışmalar halen sınırlıdır. Bu çalışmada, üç farklı kanser türünde ve hastalığın çeşitli evrelerinde tümör dokusu mikrobiyotasının kompozisyonunun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, formalinle fikse parafine gömülü tümör dokularından (FFPE) DNA izolasyonu gerçekleştirilmiş ve 16S rRNA gen bölgesine ait dizileme analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler filum ve cins düzeyinde değerlendirilmiş, çeşitlilik indeksleri gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Evre III akciğer kanseri örneklerinde Cyanobacteria filumunun diğer evrelere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bollukta olduğu belirlenmiştir. Kolorektal kanserde ise Firmicutes filumu Evre III tümörlerde en yüksek düzeyde saptanmış ve erken evrelere göre artış göstermiştir. Metastatik olgularda (ileri evre), operasyonel taksonomik birim sayısı ve Shannon çeşitlilik indeksi akciğer kanseri kontrol dokularına oldukça benzer bulunurken, kolorektal kanser kontrol grubuna kıyasla belirgin olarak daha düşük düzeylerde tespit edilmiştir. Tüm kanser türleri genelinde Actinobacteria, Cyanobacteria, Proteobacteria ve Firmicutes baskın filumlar olarak tanımlanmış, ancak bu filumların göreceli bolluklarının kanser türüne ve evreye bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir. Bu bulgular, tümörle ilişkili mikrobiyota kompozisyonunun hem tümör tipine hem de hastalığın ilerleme düzeyine göre özgün özellikler sergilediğini ortaya koymaktadır. Bazı kanser türleri ve evreler arasında saptanan benzerlikler, tümör mikroçevresi içerisinde paylaşılan mikrobiyal örüntülerin varlığına işaret edebilir. Bu mikrobiyal profillerin, tanısal, prognostik ve terapötik hedefleme açısından potansiyel biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast, colorectal, and lung cancers are among the most frequently diagnosed malignancies and are associated with the highest mortality rates worldwide. In recent years, interest in the role of tumor associated microbiota in carcinogenesis and tumor progression has increased markedly. Nevertheless, studies that evaluate different cancer types together with their clinical stages remain limited. The aim of this study was to compare the composition of tumor tissue microbiota across three different cancer types and various disease stages. For this purpose, DNA was isolated from formalin-fixed paraffin-embedded tumor tissues, and sequencing analyses targeting the 16S rRNA gene region were performed. The obtained data were evaluated at the phylum and genus levels, and diversity indices were compared between groups. In Stage III lung cancer samples, the phylum Cyanobacteria was found to be significantly more abundant than in other stages. In colorectal cancer, the phylum Firmicutes was detected at the highest levels in Stage III tumors and showed an increase compared with early stages. In metastatic cases (advanced stages), the operational taxonomic unit count and Shannon diversity index were found to be highly similar to those of lung cancer control tissues, but significantly lower than those of the colorectal cancer control group. Across all cancer types, Actinobacteria, Cyanobacteria, Proteobacteria, and Firmicutes were identified as the dominant phyla; however, their relative abundances varied depending on cancer type and stage. These findings indicate that the composition of tumor-associated microbiota exhibits distinct characteristics according to both tumor type and disease progression stage. The similarities observed between certain cancer types and stages may suggest the presence of shared microbial patterns within the tumor microenvironment. Such microbial profiles may be considered potential biomarkers for diagnostic, prognostic, and therapeutic targeting.