Total gastrektomi uygulanan hastalarda özofagojejunostomi anastomozuna falsiform ligament yama uygulamasının anastomoz kaçağı ve erken postoperatif sonuçlar üzerine etkileri
Effects of falsiform ligament patching on anastomotic leakage and early postoperative outcomes in esophageal jejunostomy anastomosis in patients undergoing total gastrectomy
- Tez No: 1010051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK KIVILCIM UPRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR KARPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Özet Amaç: Total gastrektomi yapılan mide kanserli hastalarda özofagojejunostomi anastomozuna falsiform ligament yama uygulanmasının, postoperatif anastomoz kaçağı insidansı ve klinik sonuçları üzerine etkisini değerlendirmektir. Ayrıca anastomoz kaçağı gelişimi ile ilişkili hasta ve cerrahi faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2023 ve Aralık 2025 tarihleri arasında mide kanseri nedeniyle total gastrektomi uygulanan hastaların prospektif olarak toplanmış verilerinin retrospektif analizi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar, operasyon sırasında özofagojejunostomi anastomozuna falsiform ligament yama uygulanma durumuna göre retrospektif olarak iki grupta incelenmiştir. Birincil sonlanım noktası, postoperatif erken dönemde gelişen anastomoz kaçağı insidansı ve kaçak şiddeti üzerindeki etkisi olarak belirlenmiştir. İkincil sonlanım noktası ise anastomoz kaçağı gelişimi ile ilişkili hasta ve cerrahi faktörlerin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda hasta yaşı, komorbiditeleri, beslenme durumu, preoperatif hemoglobin ve albümin düzeyleri, intraoperatif kan kaybı ve ameliyat süresi gibi değişkenler analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 102 hasta dahil edilmiş olup, bunların 51'i yama uygulanan grupta, 51'i ise yamasız grupta yer almıştır. Toplam 9 hastada anastomoz kaçağı gelişmiş olup, bu hastaların 1'i (%2,0) yama grubunda, 8'i (%15,7) yamasız grupta saptanmıştır (p=0,015). Yama grubunda hastanede kalış süresi anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur (5 vs 6 gün; p=0,013). Univaryant analizde falsiform ligament yama uygulaması anastomoz kaçağı açısından koruyucu faktör olarak anlamlı bulunurken (OR: 0,10; p=0,039), multivaryant analizde istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (p=0,328). Kaçak gelişen hastalarda ileri yaş, düşük hemoglobin ve albümin düzeyleri ile artmış intraoperatif kan kaybı öne çıkan risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Multivaryant analizde ise düşük albümin düzeyi ve artmış kan kaybı bağımsız risk faktörleri olarak saptanmıştır. Yamasız grupta kaçak gelişen hastalarda invazif girişim gereksiniminin daha yüksek olduğu ve iki hastada mortalite geliştiği gözlenmiştir. Buna karşılık, yama grubunda kaçak gelişen tek hasta ek girişim gerektirmeden taburcu edilmiştir. Sonuç: Falsiform ligament yama uygulaması, özofagojejunostomi anastomoz kaçağı oranını azaltma ve hastanede kalış süresini kısaltma açısından etkili ve güvenli bir yöntem olarak görünmektedir. Ayrıca kaçak gelişse dahi daha hafif klinik seyir ve daha az girişim gereksinimi ile ilişkili olabilir. Ancak bu bulguların doğrulanabilmesi için daha geniş hasta serileri ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of falciform ligament patch application to the esophagojejunostomy anastomosis on postoperative anastomotic leak incidence and clinical outcomes in patients undergoing total gastrectomy for gastric cancer. Additionally, factors associated with the development of anastomotic leakage were investigated. Materials and Methods: This study was conducted as a retrospective analysis of prospectively collected data from patients who underwent total gastrectomy for gastric cancer between January 2023 and December 2025 at Marmara University Pendik Training and Research Hospital, Department of General Surgery. Patients were retrospectively divided into two groups according to the application of a falciform ligament patch to the esophagojejunostomy anastomosis. The primary endpoint was the incidence and severity of early postoperative anastomotic leakage. The secondary endpoint was the evaluation of patient- and surgery-related factors associated with anastomotic leakage, including age, comorbidities, nutritional status, preoperative hemoglobin and albumin levels, intraoperative blood loss, and operative time. Results: A total of 102 patients were included in the study, with 51 patients in the patch group and 51 in the non-patch group. Anastomotic leakage developed in 9 patients overall, including 1 patient (2.0%) in the patch group and 8 patients (15.7%) in the non-patch group (p=0.015). The length of hospital stay was significantly shorter in the patch group (5 vs 6 days; p=0.013). In univariate analysis, falciform ligament patch application was identified as a significant protective factor against anastomotic leakage (OR: 0.10; p=0.039), although this significance was not maintained in multivariate analysis (p=0.328). Advanced age, low hemoglobin and albumin levels, and increased intraoperative blood loss were prominent risk factors for leakage. In multivariate analysis, low albumin level and increased blood loss were identified as independent risk factors. Patients with leakage in the non-patch group required more invasive interventions, and mortality occurred in two patients. In contrast, the single patient with leakage in the patch group was discharged without the need for additional intervention. Conclusion: Falciform ligament patch application appears to be an effective and safe technique for reducing anastomotic leak rates and shortening hospital stay following esophagojejunostomy. Moreover, even in cases of leakage, it may be associated with a milder clinical course and reduced need for invasive interventions. Further large-scale, multicenter studies are required to confirm these findings.