Retinopatisi olmayan metabolik sendromlu çocuklarda optik koherens tomografi ile retina kalınlıklarının ölçülmesi
Optical coherence tomography assessment of retinal thickness in children with metabolic syndrome without retinopathy
  1. Tez No: 1010059
  2. Yazar: HALİL UĞUR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT ÇİVİLİBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
Özet
Obezite ve onunla ilişkili sorunlar, görülme sıklığı tüm yaşlarda giderek artan, günümüzün en önemli halk sağlığı problemi olarak kabul edilmektedir. Metabolik sendrom ise bu sorunların başında gelir. Bu çalışmada metabolik sendrom tanısı alan oftalmoskopla yapılan fundus muayenesinde retinopatisi olmayan çocuk hastalarda retina kalınlığı üzerine etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine fazla kilo yakınması ile başvuran ve çocuklar için uyarlanmış metabolik sendrom tanı kriterleri ile tanı alan 33 çocuk ve adolesan ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyetleri benzer, yakınması olmayan 30 sağlıklı çocuk ve adolesan incelendi. Tüm olguların antropometrik ölçümleri de içeren fizik muayeneleri yapıldıktan sonra glukoz (mg/dl) , total kolesterol (mg/dl), trigliserid (mg/dl), HDL kolesterol (mg/dl), LDL kolesterol (mg/dl), insülin (mU/l) düzeyleri ölçüldü. Hasta ve kontrol grubundaki tüm çocuklara OKT ile santral fovea ILM-RPE kalınlığı ölçümü ve ayaktan kan basıncı monitorizasyonu (AKBİ) yapıldı. Hasta grubun ailede HT, DM, obezitesi olan kişi sayısı ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Hastaların tartı, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, bel/boy oranı değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldığında; hastaların serum total kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid, insülin ve HOMA-IR indeksi kontrol grubuna göre yüksek; HDL kolesterol düzeyleri ve İSİ düşük bulundu (LDL ve HDL kolesterol için p=0,001 diğer parametrelerde p<0,001). Serum glukoz düzeyleri ise her iki grupta benzerdi. Çalışmamızda metabolik sendromlu çocukların AKBİ ile belirlenen tüm gün SKB ve nabız basıncı, gündüz SKB, KBO ve nabız basıncı ile gece SKB ortalamaları sağlıklı çocukların verilerine göre anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla p=0,003 p=0,001 p=0,003 p=0,041 p=0,001 ve p=0,012). Benzer şekilde hastaların tüm gün ve gece SKB yükleri sağlıklı çocukların verilerine göre anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla p=0,030 ve p=0,007). En yüksek kan basıncı yükünün 47,5±32,7 ile gece sistolik kan basıncı yükü olduğu belirlendi. Sistolik ve diastolik kan basıncı“dipping”lerinde ve AKBİ ile elde edilen diğer verilerde ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hasta grubunun santral fovea ILM-RPE kalınlıkları kontrol grubuna göre anlamlı olarak inceydi (p<0,001). Santral fovea ILM-RPE kalınlığının azalmasında etkili bağımsız risk faktörleri saptamak için oluşturulan modelde Metabolik sendrom grup faktörü olarak alınmadığında; HOMA-IR, tüm gün ortalama kalp atım hızı ve sistolik dipping istatistiksel olarak en anlamlı faktörler olarak saptandı (r2:0,310 sırasıyla p=0,007 p=0,013 ve p=0,026). Modele metabolik sendrom tanılı olmak grup değişkeni olarak eklendiğinde, metabolik sendrom ve tüm gün ortalama kalp atım hızı santral fovea ILM-RPE kalınlığını belirleyen en önemli faktörler olarak saptandı (r2:0,322 sırasıyla p<0,001 ve p=0,010). Sonuç olarak; metabolik sendromda retinopati sık görülen, önemli bir mikrovasküler komplikasyondur ve retinopati gelişmiş toplumlarda 50 yaş ve üzeri görme kayıplarının en önemli nedenidir. Bu çalışma özellikle metabolik sendromu ve artmış ortalama kalp atım hızı olan çocukların mutlak surette retinopatinin erken bir bulgusu olarak retina incelmesi açısından değerlendirilmesi gerektiğini ve bu değerlendirme için optik koherens tomografinin çocuklarda kullanılabilir, objektif ve güvenilir bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity and its associated problems are considered among the most important public health issues of our time, with an increasing prevalence across all age groups. Metabolic syndrome is one of the leading problems associated with obesity. This study aimed to evaluate the factors affecting retinal thickness in pediatric patients diagnosed with metabolic syndrome who had no retinopathy on fundus examination performed by ophthalmoscopy. For this purpose, 33 children and adolescents who presented to the Pediatrics Outpatient Clinic of Istanbul Haseki Training and Research Hospital with complaints of excess weight and were diagnosed according to pediatric-adapted diagnostic criteria for metabolic syndrome were evaluated. The control group consisted of 30 healthy children and adolescents of similar age and sex who had no complaints. After physical examinations, including anthropometric measurements, were performed in all cases, glucose (mg/dL), total cholesterol (mg/dL), triglyceride (mg/dL), HDL cholesterol (mg/dL), LDL cholesterol (mg/dL), and insulin (mU/L) levels were measured. Central foveal ILM-RPE thickness was measured by optical coherence tomography (OCT), and ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) was performed in all children in the patient and control groups. The mean number of family members with hypertension, diabetes mellitus, and obesity was statistically significantly higher in the patient group than in the control group. Weight, body mass index (BMI), waist circumference, and waist-to-height ratio values were significantly higher in the patients than in the controls. When biochemical parameters were compared, serum total cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, insulin, and HOMA-IR index levels were higher, whereas HDL cholesterol levels and insulin sensitivity index (ISI) were lower in the patient group than in the control group (p=0.001 for LDL and HDL cholesterol, and p<0.001 for the other parameters). Serum glucose levels were similar in the two groups. In our study, the 24-hour systolic blood pressure (SBP) and pulse pressure, daytime SBP, mean arterial pressure (MAP), and pulse pressure, and nighttime SBP averages determined by ABPM were significantly higher in children with metabolic syndrome than in healthy children (p=0.003, p=0.001, p=0.003, p=0.041, p=0.001, and p=0.012, respectively). Similarly, 24-hour and nighttime SBP loads were significantly higher in the patients than in the healthy children (p=0.030 and p=0.007, respectively). The highest blood pressure load was nighttime systolic blood pressure load, with a value of 47.5±32.7. No statistically significant difference was found between the two groups in systolic and diastolic blood pressure dipping or in the other parameters obtained by ABPM. Central foveal ILM-RPE thickness was significantly thinner in the patient group than in the control group (p<0.001). In the model established to determine independent risk factors affecting decreased central foveal ILM-RPE thickness, when metabolic syndrome was not included as a group factor, HOMA-IR, 24-hour mean heart rate, and systolic dipping were identified as the most statistically significant factors (R²=0.310; p=0.007, p=0.013, and p=0.026, respectively). When the diagnosis of metabolic syndrome was added to the model as a group variable, metabolic syndrome and 24-hour mean heart rate were identified as the most important factors determining central foveal ILM-RPE thickness (R²=0.322; p<0.001 and p=0.010, respectively). In conclusion, retinopathy is a common and important microvascular complication in metabolic syndrome and is one of the leading causes of vision loss in individuals aged 50 years and older in developed societies. This study demonstrates that children with metabolic syndrome, particularly those with an increased mean heart rate, should definitely be evaluated for retinal thinning as an early sign of retinopathy, and that optical coherence tomography is an objective and reliable method that can be used for this assessment in children.